Původ zebřiček je nutno hledat Austrálii, kde žijí ještě dodnes volně v krajině. Jsou to velmi společenští ptáci, kteří se nebojí lidí, ale nedají se ochočit jako nám známí papoušci. Vždy si částečně zachovávají svou svobodu.
Vzhled
Velikostně se jedná o drobného exotického ptáka, který dosahuje rozměrů kolem 13 cm i s ocasem. Rozlišit samečka od samičky lze už na první pohled díky zbarvení, kdy sameček je pestrobarevně zbarvený a oproti samičkám zpívá. Původní barva zebřiček je šedá na zádech, hlavě a krku. Šedavé zbarvení u samečků je od bílého břicha odděleno černou linií. U samečků jsou na licích rezavě- červené skvrny na licích. Červený je taktéž zobák a nohy jsou narůžověle zbarveny, ocas je černobíle páskovaný. U samiček se kromě šedobílé barvy vyskytuje černý pruh pod okem. V dnešní době je však už vyšlechtěno několik barevných variant od skořicové, bílé přes černoprsé či červenoprsé.
Chov
Zebřičky se mohou dožívat až sedmi let a jsou velmi společenští a přátelští, proto je vhodné je chovat ve větších skupinách. Ovšem je lepší mít více než dva chovné páry, jelikož se tak přejde soubojům mezi dominantností.
Jak bylo psáno výše jde o velmi nenáročné ptáky, které jsou opravdu vhodné pro začínající chovatele. Spousta dnešních chovatelů se jejich chovem začalo zabývat již jako děti a záliba v zebřičky jim vydržela i v dospělosti. Lze je chovat jak v klecích tak ve velkých voliérách. Minimální rozměry pro jeden pár by neměly být menší než 40x40x40 cm, čím větší prostor tím lepší. Optimální chovné podmínky by měli zajišťovat teplotu kolem 18°C. Zásadou platí jako u jiných ptáků umísťovat klec do výšky očí, ne do průvanu a ne na přímé slunce. Velmi vhodným a důležitým vybavením pro zebřičky je místo ke koupání, ať už v podobě hliněných misek či vaniček, jelikož zebřičky se velmi rády koupou a je to jedna z jejich oblíbených činností. Pokud máme chovný pár, je dobré do klece umístit i budku nebo hnízdící košík.
Co se týče krmiva nepatří opět mezi náročné ptáky. V podstatě jsou nejméně nároční na živočišnou bílkovinu oproti jiným ptákům z čeledi. Základ by měla tvořit směs s drobnými semeny. V době hnízdění je dobré doplňovat jejich krmivo o vaječnou míchanici. Dobrými doplňky nejen v době hnízdění jsou rozličné druhy ovoce a zeleniny. Velmi vhodnými doplňky výživy jsou také vitamíny a minerály.
Za správný chov se vám jistě zebřičky odmění svou aktivitou a dobrým počtem vyvedených mláďat.