Nu-nu myš

0
1752

Nu-nu myšky vznikly mutací v genomu a hlavně byly, a stále jsou, používány pro laboratorní účely. Odtud si postupně našly cesty k chovatelům, kterým se líbí jejich netradičnost a zvláštnost. Není ani výjimkou, že chovatelé nu-nu myšek chovají další bezsrstá zvířata zahrnující například psy, potkany či morčata. Záliba v jedinečném vzhledu roste stále více.
Mláďata se rodí holá, ale kolem týdne života jim naroste srst. Dříve byly jen bílé s červenýma očima, dnes je možné mít i různobarevné myši s černýma očima. V závěru je to však jedno, jelikož kolem druhého týdne jim začne srst vypadávat a už nikdy nenaroste. Vypadává postupně směrem od čumáčku, takže určitou dobu vypadají myšky trochu komicky.

Další zvláštností nu-nu myší je i to, že dle chovatelů postrádají typický myší zápach a proto by nemusely vadit lidem, kteří cítí „myšinu“ na hony daleko.
Jejich chov se neliší od chovu normálních osrstěných myšek a je možno je chovat společně v jedné ubikaci. Stejně tak se neliší ani v krmení a ani ve většině dalších návyků. Rozdíl je však ve vnitřním zařízení ubikace. Obecně se nedoporučuje používání hoblin, které jsou dost ostré a pro nu-nu myši ne příliš vhodné. Nejenom, že se jim v hoblinách špatně chodí, ale mohou být pro ně i nebezpečné, protože jejich kůže není chráněna chlupy. Po pořezání se jim navíc tvoří jizvy, které jdou na holé kůži hodně vidět. Mnohem více se doporučuje používání například kukuřičné drti, která nejenom, že jim může sloužit i jako potrava, ale pro mnohé majitele lépe voní než piliny. Taktéž lze používat skartované noviny či jiné měkčí materiály.
Co se týče teploty, nevyžadují nu-nu myši vyšší teploty. V přetopené místnosti by spíše hrozila příliš nízká vzdušná vlhkost, která pro chov není vhodná a koneckonců příliš suchý vzduch není vhodný ani pro lidi. Doporučuje se spíše pořizovat boxy, které jsou lépe tepelně izolované než klece. Důležité je, aby ubikace větrala a současně v ní nebyl průvan. Další výhodou boxu oproti kleci je i to, že z něj myš nemůže vyhazovat podestýlku do okolí, což také jistě spousta majitelů ocení.
Chov nu-nu myší není sice už tak velkou zvláštností, ale jak je známo, chytí-li vás chov „nahých“ zvířat, neskončíte jen u jednoho.