Pořizujeme kočku

0
1351

Začínáme

Možná se vám právě zrodil v hlavě nápad, že byste ve vaší společnosti přivítali čtyřnohého kamaráda, po promýšlení jaký by to měl být, padl výběr na zástupce koček. Vždy je nutno zvážit několik otázek, ještě předtím, než přejdete k samotnému výběru plemene, procházení inzerce či nákupu nových potřeb. Mezi nejzákladnější otázky by mělo patřit.

Jsem si vědom/a toho, že kočky se dožívají klidně i 14 let a že po celou dobu budu mít za ni zodpovědnost?

V případě dovolené je někdo, kdo se o kočku postará nebo mi ji pohlídá?

Mám dostatek financí, abych ji mohl/a zajisti nejen kvalitní stravu, ale také případnou veterinární péči?

Mám dostatek času přes den, abych se mohl své kočce věnovat a nebyla celý den zavřena v bytě sama?

Nemám rád/a příliš hlasitou hudbu/rádio / televizi?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, pak je to dobrý začátek k tomu, abyste mohli přemýšlet dál a začali plánovat další postup.

Kočka s rodokmenem nebo kočka s útulku

Když už jste se rozhodli, že kočka je pro vás tím pravým čtyřnohým miláčkem, kterému chcete věnovat péči a čas, pak nastává druhá volba a to nejen jaké plemeno, ale jestli kočku starší, kotě nebo jestli zamířit do útulků a dopřát opuštěné kočičce láskyplný domov. Každá volba má svá pro a proti.  V případě, že máte vybrané určité plemeno, pak je dobré si pročíst nejen stránky chovatele, ale také několik encyklopedií a jednotlivé dílky si poskládat. Ne vždy vám chovatel prozradí i  zápory daného plemene, které by pro vás mohly být nakonec zklamáním. Při návštěvě a výběru je  dobré vidět jednoho nebo lépe oba rodiče, abyste měli aspoň nějakou představu o budoucí povaze kotěte. Ale ani kotě papírové nemusí mít povahu přesně dle vašich představ a  dle popisu.

Při volbě kočky z útulku jsou na výběr dvě varianty. Buď kotě, nebo kočka dospělá. U kotěte máte trochu větší šanci na zformování jeho povahy a také větší šanci na „výchovu“. I když vychovat kočku moc dobře nejde v žádném případě, protože kočky jsou v podstatě své. V případě dospělé kočky již budete znát její povahu, která však může být často komplikovaná a mnohdy plná negativních zkušeností, protože do útulků se často dostávají kočky po zranění či delším „dobrodružném“ životě. Pokud však chcete kočku spíše venkovní, která by trávila většinu času venku, pak je pro vás mnohem vhodnější vzít si kočku z útulku, která je zvyklá na život venku než kočku, která nikdy neopustila byt a když tak pouze na vodítku.

Kočka vs. Kocour

Pohlaví je další věc, kterou je nutno při nákupu kočky zvážit. Taky je nutno dopředu si rozmyslet, zda chcete mít v budoucnu koťata, a s tím také současně promyslet, zda byste měli seriozní zájemce. Jestliže po koťatech netoužíte, je velmi vhodné kočku v mládí vykastrovat. Zamezíte většinou jejím choutkám k toulání, ale hlavně nechtěným potomkům. U  kocoura sice nehrozí riziko, že by měl nechtěná koťata (že by vám je přinesl domů), ale v případě, že nezvolíte možnost kastrace, může se stát, že bude velmi rád a často značkovat anebo bude podnikat toulavé výlety do okolí, ze kterých si může přinést nejeden šrám, nehledě na riziko přenosných nemocí jako je FIV nebo FeLV, ke kterým jsou venkovní kocouři mnohem „náchylnější“ než kocouři, kteří tráví život doma.

Základní výbava

A nakonec se zaměříme na nejzákladnější výbavu pro vaši kočku, která by rozhodně neměla chybět k její spokojenosti.

Pelíšek – každá kočka, by měla mít své místo, kde si může spokojeně a nerušeně odpočinout, kde ji nebudou rušit hlasité zvuky a v podstatě to bude jen a jen její místo. Záleží pak už na vás, jaký typ pelíšku zvolíte, jestli obyčejnější nebo extra super luxusní, ale každý by měl být dostatečně prostorný a přitom pohodlný.

Záchodek – stejně jako vlastní pelíšek, měla by mít každá kočka vlastní záchod. Pokud plánujete mít v domácnosti více koček, je dobré nezapomínat na pravidlo, že počet záchodků by měl být vždy o jeden vyšší než počet koček. Co se týče podestýlky, je volba již na vás, ale neměli byste dbát jen na své pocity, ale také se zaměřte na vaši kočku, jestli jí daná podestýlka vyhovuje. Ne každá kočka má ráda všechno a nakonec se může stát, že svou potřebu bude vykonávat mimo záchodek a to jen díky špatné kvalitě podestýlky.

Misky – každá kočka by měla mít minimálně dvě misky, jednu na vodu a druhou na krmivo. Vodu je nutno mít neustále k dispozici a  čerstvou. Jestli pak zvolíte variantu, kdy bude mít jednu misku na mokré krmivo a druhou na granulky, je už na vás. Každopádně nezapomínejte pravidelně misky omývat, aby nedocházelo k množení bakterií.

Hračky a škrabadlo – každá kočka by měla mít možnost škrabadla a to nejen pro to, abyste si ochránili svůj nábytek, ale hlavně abyste ji dopřáli její přirozenou potřebu. Jestli zvolíte jedno velké škrabadlo, společně s prolézačkami nebo pouze škrabadlo, záleží už na vás. Je ale velmi vhodné, aby vaše kočka měla zaměstnání i v době vaší nepřítomnosti. Předejdete tak nehodám a vylomeninám, kterými vám vaše kočka může znepříjemnit život. Nezapomínejte však, že ani přemíra hraček, nemusí uspokojit vaši kočku, vždy bude vyžadovat vaši pozornost a pokud si s ní budete hrát, pomůže to upevnit váš vztah.

I když jsou nahoře vypsány základní potřeby, neměli byste zapomínat ani na další nezbytnosti, které by mohla vaše kočka potřebovat. A tím je přepravka, v případě návštěvy veterinárního lékaře, antiparazitika, pokud bude venkovní kočkou, a hygienu v podobě kartáček dle typu srsti a  dalších přípravků v závislosti na plemeni.

Samozřejmě byste neměli zapomínat na kvalitní stravu, podle věkové kategorie, která je velmi důležitou prevencí před vznikem nemocí. Pokud bude vaše kočka v kontaktu s jinými kočkami, je vhodné ji navakcinovat a předejít tak přenosu chorob od jiných koček.