Neonka obecná

0
2654

Neonky patří mezi tetrovité ryby, což napovídá i její oficiální název tetra neonová. Tato drobná rybka pochází z oblasti Amazonie a poprvé byla objevena ve 40tých letech 20.století. Od té doby se stala nedílnou součástí spousty akvárií a dalo by se říci, že patří mezi začátečnické rybičky. V přirozeném prostředí se dožívá kolem 8 let a  potkat ji můžeme v Kolumbii, Peru nebo Brazílii.

Tetry patří mezi drobné rybky, které dorůstají v průměru kolem 4cm. Samičky jsou oproti samečkům robustnější a  zakulacenější, přesto by se dalo říci, že jejich tělo je poměrně štíhlé. Na bocích se vyskytuje červený a modrý pruh, který je u samiček mírně zakřivený.

Neonky patří mezi hejnové ryby, proto bychom je měli kupovat vždy ve větší skupince. I když by se mohlo zdát, že jim stačí malé akvárium, opak je pravdou. Jedná se o rybky pohyblivé a hbité, které potřebují dostatek prostoru. Vyskytují se spíše při dně a v dolní části akvária, proto je dobré volit akvárium spíše delší, než vyšší. Minimální délka vhodného akvária pro skupinu 10 a  více neonek by se měla pohybovat kolem 50cm. Vzhledem k jejich malé velikosti je vhodné volit zbytek osazenstva tak, aby nedocházelo k požírání drobných rybiček. Pro úkryt neonkám poskytneme spoustu rostlin, které jim vytvoří úkryt před případnými predátory. Teplota akvária by se měla pohybovat v rozmezí od 20°C do 24°C, proto se nehodí jako doplněk k rybkám, které potřebují vyšší teplotu vody. Příliš teplá voda na neonky působí spíše škodlivě, a to nejen zánikem jejich rozmnožovací schopnosti, ale také negativně působí na zbarvení a celkový zdravotní stav rybek.

Jako krmivo přijímají raději živou potravu v podobě nitěnek, buchanek nebo pakomárů. Nabídnout jim můžeme také krmivo vločkové nebo hlávkový salát. V zimním období můžeme využít mražené patentky. Vhodné je krmit rybky víckrát denně menší dávkou krmiva, než jednou velkou.

Neonka patří mezi snášenlivou a mírumilovnou rybku, která se hodí do společných akvárií s chladnomilnějšími rybami, které pro ni nepředstavují nebezpečí. Mají rády akvárium spíše zarostlejší s menším množstvím světla, než prázdná a vysoce osvícená akvária.