Čichavec zakrslý

0
4462
DCF 1.0

Čichavec zakrslý neboli Colisa lalia je malá rybka z čeledi guramovitých. Je pro ně typickým znakem přítomnost tzv. labyrintu, který jim umožňuje dýchání vzdušného kyslíku. Oproti ostatním rybám tak získávají výhodu v tom, že mohou přežívat i ve vodě se sníženým obsahem kyslíku. I přes tuto výhodu by však čichavci měli mít vždy čistou vodu, jelikož jsou oproti jiným labyrintkám náchylnější k nemocem. Jejich původní domovinou je oblast jižní a jihovýchodní Asie, nejběžnější jsou asi v Indii, kde byli také poprvé popsáni a objeveni Hamiltonem v roce 1822.


Čichavec zakrslý je také znám výrazným pohlavním dimorfismem, samečci jsou pestře zbarvení, obvykle mají modré a červené svislé pruhy po těle. Samičky mají pouze nevýraznou stříbřitou barvu a od samečků se dají také rozeznat podle velikosti, kdy jsou o trochu menší a také mají o něco plnější břišní část. Velikostně, jak již název napovídá, se jedná o velmi malou rybku, která dosahuje obvykle velikosti do 7cm. Čichavci jsou klidní a společenští, doporučuje se však chovat rybky v párech či harému o více samičkách. Někdy totiž mohou hrozit šarvátky, obzvláště v malých prostorách a v rámci svého druhu, zejména mezi samci. Nepreferují určitá místa akvária, spíše se vyskytují po celé nádrži a dokáží si vyhledat jakoukoli potravu.

Velmi dobře se cítí ve společném akváriu, které je bohatě osázené vodními rostlinami. I když jsou rybky schopné žít v prostředí s malým množstvím kyslíku, je vhodná účinná filtrace, ať už s ohledem na jiné chované ryby nebo za účelem prevence proti chorobám. Ideální teplota vody je 22-28°C, lepší je udržovat teplotu u vyšších hranic. Velikost akvária, kde jsou společně s dalšími rybami, by se měla pohybovat alespoň kolem 60cm. Čichavci nepotřebují mít velký vodní sloupec, takže stačí běžné rozměry akvárií. Při dobrém chovu v takovém akváriu jsou schopni se dožít až věku 7 let, ale jak již bylo psáno na začátku jsou velmi citliví na kvalitu vodu a dost často podléhají chorobám.

Čichavec zakrslý patří mezi všežravce, což znamená, že jako potravu lze použít živou či mraženou živočišnou potravu, vločky či granule. A i když je to spíše mírumilovná ryba, která si velmi brání své jikry, jikry ostatních ryb jí mohou posloužit jako potrava.

Pro rozmnožování je ideální vyšší teplota okolo 26°C. Samečci vytvářejí pěnové hnízdo, do kterého pak vnáší oplozené jikry. Velmi dobře si pak své budoucí děti chrání a někdy je vhodné výtěr situovat do zvlášť klidného akvária, vhodné je taktéž odlovit samičku, která někdy může své jikry požírat, sameček se o ně dokáže postarat sám. Ve velmi dobrých podmínkách jsou schopni výtěr od jara do léta několikrát opakovat. Vylíhlý potěr také nemá vyvinutý labyrint, ten se jim vytváří až po 4 týdnu života. Proto je nutné mírně vzduchovat, ovšem nesmí to být příliš silné vzduchování, které by je mohlo zabít. Pozor je také nutné dát na případné zaplísnění a zkažení vody, protože na to jsou malé rybky obzvláště citlivé.
Rozhodnete – li se pro čichavce zakrslého, získáte krásně barevnou rybku do vašeho akvária.