Bígl

0
1854

Historie

Přesný původ a vznik plemene je velmi těžko dohledatelný. Psi, kteří se bíglům podobali, žili již ve starověku v římských dobách. Už zde plnili svou funkci výborných lovců. I když tito psi nebyli úplnou kopií a  ve spisech se o nich moc nemluví, je velmi pravděpodobné, že stáli za vznikem bíglů. Oficiální spisy o vzniku plemen pocházejí až z období 14.století z anglických dvorů, kdy křížením mnohých loveckých plemen se ustálil vzhled a povahové vlastnosti bíglů. I přesto, že byl původně hlavně psem využívaným pro lov, v dnešní době slouží bohužel i jako pes laboratorní. Bígl je poměrně rozšířené plemeno a  v naší republice je také zastoupen ve velkém počtu. Na naše území dostal teprve až v šedesátých letech 20.století.

Vzhled

Bígl patří mezi středně velká plemena psů a v kohoutku dosahuje výšky kolem 35cm. Feny jsou o něco drobnější než psi, ale obě pohlaví se váhově pohybují v rozmezí od 9 do 14 kilogramů. I přesto, že jejich váha není nijak mohutná, na první pohled působí statným a konstitučně pevným dojmem. Každý jedinec by měl obstát svému původnímu účelu a tudíž by měl mít dobré osvalení bez známek přílišné robustnosti. Oči bíglů by měli být tmavé barvy a působí velmi vlídným a přátelským dojmem. Přátelský výraz umocňují poměrně dlouhé a  zaoblené uši.

Srst bíglů je krátká, hustá a měla by odolávat nepřízni počasí. Barevně můžeme spatřit nejrůznější kombinace, nejčastěji se však setkáme s klasickým trikolorním zbarvením. Jedinou výjimkou v barvě je játrově hnědá, která by se u bíglů neměla vyskytovat.

Povaha

Bígl je přirozeně milý a přátelský pes bez sklonu k agresivitě. Jako lovecké plemeno byl šlechtěn na notnou dávku samostatnosti. Původně žil ve smečkách dalších loveckých psů, proto je rád nejen se svou rodinou, ale i s jinými psími zástupci. Bígli patří mezi bystré psy a snadno se učí novým dovednostem. Jeho temperament není nijak velký, ale jako původně pracovní plemeno potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání. Nepatří mezi psy, kteří se spokojí s životem na gauči. Při venčení a pobytu na zahradě je potřeba brát ohled na jeho lovecké instinkty. Proto je důležitá nejen raná socializace, ale také důsledná výchova, která je vedena laskavou rukou. Přemíra trestu a tvrdá výchova může zanechat na psů špatné důsledky a z přátelského plemene vychovat agresivního jedince.

Péče

Péče o krátkou srst bígla není nijak náročná. Stačí vykartáčovat jednou týdně a v době línání častěji. K odstranění odumřelé srsti nám poslouží nejen kartáč, ale také navlhčená ruka či hadřík. Důležitá je péče o uši, kdy by se v teplém letním období mohly objevovat záněty. Pozor bychom také měli dávat na osiny a jiné trávy, které by se mohly dostat do zvukovodu. Jako pracovní pes potřebuje bígl dostatek pohybu. Pokud nebude mít možnost vybíjet svou energii a bude mít přemíru krmiva, bude z něj za chvilku soudek. Proto je potřeba pro zachování nejen jeho zdraví pravidelný dostatečný pohyb, ale také vyvážená strava, která zabrání obezitě.

V chladných období roku se snažíme dávat pozor, aby bígl neprochladnul a neměl pak problémy například s močovými cestami. I  když je jeho srst připravena na nepřízeň počasí, skoky z teplého vyhřátého bytu nejsou zrovna tím pravým ani pro bígly.