Francouzský buldoček

0
2023

Historie

I když se to nezdá pochází francouzský buldoček stejně jako mnoho dogovitých plemen a buldoků ze silných a statných mollosů z římského císařství. Samotné plemeno vzniklo až v 19. století a jak název napovídá, je jeho domovinou Francie. Původně se jednalo o psy doprovázející kočí nebo řezníky. Později si jej díky povaze a zvláštní tělesné stavbě oblíbily i vyšší společenské kruhy a jeho počty začaly vzrůstat. A tak se z obranáře a  lovce krys stal spíše rodinný pes.

Vzhled

Pro francouzského buldočka je typický vzhled malého mollose. Celkově působí kompaktním a podsaditým dojmem a nikdo by do něj neřekl, že i  přes takovou stavbu těla je velmi mrštný. V kohoutku dosahují výšky kolem30cm a váhově se pohybují do 14 kg. Jejich hlava je široká doplněná o krátký čumák, který směřuje směrem vzhůru. Na první pohled nás však zaujmou velké uši, které jsou posazeny dost vysoko a vztyčené. Stejně jako krátký čenich má i krátký ocas, který má sukovitý tvar.

Srst francouzských buldočků je krátká, lesklá a na dotek měkká. Barevně se můžeme setkat se zástupci plavými od barvy bílé kávy až po červenou. Výjimkou nejsou ani psi žíhaní nebo černí, takže barevná paleta francouzských buldočků je opravdu pestrá.

Povaha

I když se na první pohled zdá, že se jedná o tvrdé psy, není tomu tak. Francouzští buldočci jsou velmi citliví a jemní. Hrubá slova a násilí má na jejich povahu a citlivou dušičku dost špatné dopady. Jsou inteligentní, veselí, ale často tvrdohlaví. Milují rodinu a její přítomnost, vždy chtějí být středem pozornosti a jsou pro to schopni udělat téměř cokoli. V posledních letech se využívá hlavně jako rodinný pes a má kladný vztah k dětem. Ovšem vždy by měla být přítomna dospělá osoba a i sebeklidnější zvíře by nemělo zůstat s dítětem o samotě. Dříve sice sloužil jako lovec krys, ale na jiná domácí zvířata si dokáže zvyknout, zvláště pokud se s nimi seznámil v mládí.

Francouzský buldoček není nijak náročný na výchovu. Hodí se i pro začínající chovatele, jelikož je velmi inteligentní a brzy pochopí, co se od něj žádá. Důležitá je však laskavá a trpělivá výchova. Při hrubém a tvrdém zacházení dochází k negativní tvorbě psí osobnosti. Důležité je být při výchově důsledný z důvodu jeho tvrdohlavosti.

Péče

Péče o francouzského buldočka není nijak náročná. Stačí tak jednou týdně vykartáčovat nebo přetřít vlhkým hadrem. V období línání je vhodnější intenzivnější péče a je lepší odstraňovat odumřelé chlupy častěji. Důležité je dbát na správnou a vyváženou výživu, zbytečně buldočka nepřekrmovat a nerozmazlovat pochutinami. Je dobré udržovat jeho váhu v určeném rozsahu, přílišná obezita má negativní vliv nejen na klouby, ale i na celkový zdravotní stav. V létě bychom měli dávat pozor na přehřátí organismu a  v parných dnech nepřetěžovat organismus.