Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

0
2302

Korálovka sedlatá obývá v přírodě oblast od severu Kanady až po jižní Ekvádor, kde se vyskytuje do nadmořské výšky 2100m n.m. Vyhledává spíše lesostepi, ale lze ji spatřit také v deštných pralesech nebo pouštních oblastech, nejsušším místům se však raději vyhýbá a raději zvolí říční koryto nebo mokřiny a bažiny.

Korálovka patří mezi hady menší velikosti a dorůstá maximálně do délky kolem 1,2 metru. Její tělo je štíhlé, válcovité a zakončeno zašpičatělou hlavou, která není od těla výrazně odlišena. Je charakteristická svým zbarvení, kdy se střídají široké červené pruhy s užšími bílými a černými proužky. Na hlavě má výrazné oči s kulatými zorničkami.

Pro chov korálovky postačuje terárium střední velikosti,kdy minimální rozměry by se měly pohybovat kolem 70x50x40 cm. Samozřejmě pokud máte možnost mít větší terárium, je to jedině dobře. Mělo by být dobře větrané a pravidelně mírně rosené. Jako substrát lze použít vrstvu rašeliny, písku nebo přímo terarijní substrát, vrstva by měla být vysoká alespoň 5cm. Jako doplněk je vhodné použít kameny nebo kořeny, které poslouží jako úkryt. Samozřejmostí by také měla být miska na vodu. Teplota terária by se měla pohybovat v rozmezí od 25 do 30°C, je vhodné pokud teplota v noci klesá na pokojovou nebo ještě lépe ke 20°C.

Zimování korálovek není nutností, ale je vhodné a doporučeno zvláště, pokud chceme korálovky rozmnožovat. V době zimování je nutno, aby byl had v temnu a měl neustále přítomnu misku s čerstvou vodou. Teplota v období zimování je vhodné udržovat okolo 19°C, hada po tuto dobu (cca 2měsíce) nerušíme a nekrmíme.

Korálovky patří mezi hady vhodné i pro začátečníky, jsou však spíše soumračnými až nočními hady a přes den se často skrývají v úkrytech. Málokdy útočí, pouze pokud se cítí v ohrožení. Doporučuje se chovat korálovky v párech nebo jednotlivě, při větších počtech jedinců s různou velikostí může docházet ke kanibalismu.

V přírodě se korálovky živí dost rozmanitou a pestrou potravou, která zahrnuje nejen drobné hlodavce, ale také do svého jídelníčku zařazuje drobné plaze a ptáky. V zajetí si však vystačí pouze s hlodavci, lze podávat také vitamínové přípravky, avšak je nutno nepřekračovat doporučené dávkování a někdy není potřeba dodávat vitamíny a minerály vůbec. Samozřejmostí je podávání pouze vitamínů určených pro plazy. Rozhodně ani zde neplatí pravidlo čím více, tím lépe.