Papoušek šedý

0
4472
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chovatele nejen láká svým atraktivním vzhledem ale i svou inteligencí a schopností se učit, včetně schopnosti naučit se mluvit. Existují dva poddruhy, papoušek šedý liberijský a papoušek šedý konžský, ovšem papoušek liberijský se u nás tak často nechová. V poslední době není problém potkat papouška šedého ve své domovině. Vyskytuje se v tropických a subtropických lesních a pralesních oblastech v blízkosti řek. Proto je možné papouška získat buď z odchovu nebo z volné přírody. Rozdíl je především v pořizovací ceně, ale také i v ochočenosti. Malý papoušek, kterému se chovatel věnuje a kterého vychovává, k člověku přilne více než odchycený.

Papoušek šedý je typický svou šedou barvou s černým zobákem a červenými ocasními pery. Je možný také výskyt tzv. královského zbarvení, kterým se myslí protkání šedého peří peřím červeným, které nemizí ani při pelichání. Papoušek dosahuje velikosti kolem 32-35 cm a hmotnosti 425 až 500 g. Rozpětí křídel se může pohybovat až kolem 70 cm. Jeho pořízení však není krátkodobou záležitostí, mohou se dožívat až 60 let. Věk se dá orientačně určit podle zabarvení oka, kdy mladí mají oko černé a starším papouškům se mění barva na světlejší. Je v podstatě jedno, zda budete chtít samečka nebo samičku v případě, že chcete chovat jenom jednoho. Určení pohlaví se dá orientačně odhadovat podle velikosti, samečci jsou mohutnější, ale s jistotou vám pohlaví určí jen DNA testy.

Před pořízením papouška by si každý chovatel měl uvědomit vícero věcí. Hlavním kritériem by měl být čas, který mu může věnovat. Papoušek potřebuje v průběhu dne společnost, minimálně tři hodiny, jinak bude velmi strádat, což se může projevit až vytrháváním peří a postupným strádáním. Také se nejedná o zvíře příliš čistotné, je známý svou velkou ztrátou peří, také když se rozmáchne může různou potravu vyhazovat z misky. Není ani nijak tichý, je schopen si často pohvizdovat, pobrukovat, mluvit a nebo jej chytne záchvat křiku, který může trvat i několik minut. Jak jsem psala výše, je velmi důležité si uvědomit, že papoušek při správné péči žije velmi dlouho. Není to záležitost pár let, ale rovnou desítek, proto je vhodné se zamyslet nad tím, jestli jsme ochotni se o něj tak dlouho starat. Také je dopředu vhodné počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Papoušek potřebuje klec o minimálních rozměrech 60x60x75 cm, samozřejmě čím větší bude, tím je to pro něj lepší. Zejména při chovu v kleci s minimálními rozměry je však důležité, aby měl možnost se proletět a volně se pohybovat. Jednotlivé mříže klece by měly být ve vzdálenosti 2 cm od sebe a ve vodorovné poloze, aby po nich mohl papoušek šplhat nahoru a dolů. Dobré je také pořízení různých hraček a bidýlek, přičemž je lepší volit přírodní materiál, který je sice náročnější na údržbu, ale pro papouška vhodnější. Velký důraz je třeba klást na to, aby byla klec z pevného materiálu, který žako nedokáže zničit. Pro broušení drápků je vhodné pořídit speciální bidýlko.

Péče o papouška by se neměla nechávat jen na jedné osobě, jelikož by si přivykl jen na ni. Důležitá je také správná výchova, není vhodné povolovat žádné špatné návyky. Samozřejmě papouška nebijeme a netrestáme, jen vychováváme změnou hlasu. Nedílnou součást péče tvoří hygiena. Klec by se měla čistit minimálně jednou týdně, předejde se tak častým onemocněním.

Papouška je nejlépe krmit speciální směsí, která se dá sehnat ve speciálních obchodech, samozřejmě čím kvalitnější strava, tím lépe. Měli bychom se vyvarovat směsím s převahou slunečnicových semínek, po kterých by papoušek mohl tloustnout. Dobré je také předkládat mu zelenou stravu v podobě ovoce či trav. Pozor by se však měl dávat na jedovaté rostliny a jejich části. Rozhodně by se nemělo podávat avokádo, které je pro papoušky žako jedovaté. Spolu s potravou je důležité předkládat speciální písek a grit, který papouškům usnadňuje trávení.

Pokud si chcete pořídit papouška žako, je vhodné si jeho koupi pořádně promyslet, aby později neputoval z rodiny do rodiny. Ale když se pro něj rozhodnete a správně ho vychováte, získáte dlouhověkého kamaráda, který bude velmi rád ve vaší společnosti a bude si s vámi často vykládat.