Bearded kolie – Vousatá kolie

0
1617

Historie
Původně byla bearded kolie psem pastevců a honáků ve Skotsku a odtud se odvíjí i její vlastnosti. Zájmem tehdy nebylo vytvářet pouze psy lahodící oku, ale psy pracovité a odolné i v drsnějších podmínkách, kteří jsou ochotni bránit jak majitele tak své svěřené stádo. V době kolem 18. století byly popisovány dva rázové typy vousatých kolií, přičemž dnešní plemeno je výsledkem obou dvou rázů. Jejím původním využitím byla práce převážně s hovězím dobytkem, kde se cenila i její ráznost. Mohla se používat i v práci s ovcemi, kde ale její ráznost byla trochu na obtíž. Postupem času a změnou pracovní náplně se postupně stávala bearded kolie častějším zástupem na výstavách, kde vyhrávala nejeden titul. Zda to bylo ku prospěchu či nikoli je už na vás, faktem je, že se kvůli honbě za tituly trochu proměnila její celková původní stavba a i složení a struktura srsti.

Vzhled
Pod záplavou chlupů se skrývá štíhlé tělo s pevnou kostrou, které má být poněkud delší než vyšší. Ideální výška se u psů pohybuje okolo 54 cm a u fen okolo 52 cm, ovšem není nijak pevně daná. Důležité je, aby pes jako celek působil harmonicky a vyváženě, ale i tak by odchylka od výšky neměla být příliš velká. Váha také není pevně stanovená a odvozuje se dle velikosti daného jedince. Ocas je nesen poměrně nízko, měl by svou délkou sahat minimálně k patám. Tlapy mají oválné a zajímavá je na nich oproti jiným plemenům silná kůže. Hlavu mají stejně širokou jako dlouho a dominují jí oči posazené celkem daleko od sebe s živým a šibalským výrazem.
Jejich srst je tvořena dvěma typy chlupů, a to podsadou a krycí srstí. Krycí srst je rovná, tvrdá a hrubá, nežádoucí je nekvalitní vlnitá či kudrnatá. Povoleno je několik barevných variant ať už břidlicová, červenohnědá, černá, modrá, pískově hnědá či jakékoli odstíny šedé. Doplňovat barvu mohou bílé znaky, které jsou povoleny pouze na nose, lebce, špičce ocasu, hrudi, krku a na končetinách. Připouští se i tříslová barva, která by měla tvořit pouze přechod barevné a bílé části.

Povaha
Bearded kolie je vesměs čilá, veselá, hravá a akční. Je důvěřivá, ale současně ostražitá a ne každý se může stát jejím kamarádem. Jako pastevecký pes je od přírody inteligentní a učenlivá, ovšem nemá ráda drezuru a proto je nejlepším výcvikem „škola hrou“. Pak bude za odměnu velmi ráda pro svého pána pracovat a vykonávat všechny jeho povely. Většinou se jedná také o psy, kteří nemají nutnost utíkání a spíše si stále hlídají svou „smečku“.
Bearded kolie není psem do kotce, ale potřebuje neustálý kontakt s majitelem a touží být ve středu dění. Také miluje pohyb a jakoukoli činnost, proto se nebojte se svou kolií vykonávat různé sporty a dělat dlouhé vycházky, je vhodná jako partner pro pěší turistiku, ale stejně tak ocení i běh u kola. Je možné s ní díky učenlivosti vykonávat obedience, poslušnost, flyball či frisbee. Cokoli co vás i ji bude bavit a bude přizpůsobeno její tělesné stavbě a charakteru.

Péče
Velmi důležitá je péče o její srst, kterou není radno zanedbávat, aby se z krásně se vyhlížející kolie nestal chomáček dredů. Proto je nutné důkladné pročesávání a kartáčování. Vhodné je věnovat i péči vousům kolem tlamy, aby nedocházelo k jejich zašpinění jak od potravy tak jiných různých nečistot venku. Dobré je také kontrolovat uši, jelikož jsou převislé, mají větší sklon jak ke zvýšené tvorbě zánětů, tak i k uchycení větviček a jiných materiálů.
Ostatní péče je již velmi podobná jako u ostatních psů, vyvážená strava a k tomu dostatek pohybu a prostoru. Jelikož se jedná o pracovní plemeno, práci a pohyb umí velmi ocenit a při jejich nedostatku se necítí pravou bearded kolií.