Danio pruhované – Danio rerio

0
2295

Danio pruhované, mezi chovateli někdy též přezdívané „zebřička“, patří do široké čeledi Cyprinidae, ze které laici znají především našeho kapra, že sem patří i drobné rybky jako je danio už by napadlo málokoho. Původně se vyskytovala v Asii, spíše ve východní části Indie, dnes je známá skoro po celém světě a v našich akvaristikách bez problémů dostupná.

Jedná se o malou rybku, která dorůstá kolem 5 cm, má štíhlé tělo, na kterém se po celé délce táhnou typické černo-stříbrné pruhy, které mohou přecházet až v modrou barvu s kovovými odlesky. Typický je pro ně dobře viditelný pohlavní dimorfismus, kdy sameček je delší a štíhlejší a má výraznější pruhy. Samičky jsou oproti tomu plnější v břišní části těla, které je i bělejší a taktéž mají méně výrazné pruhy. V akvaristikách můžeme narazit na dvě formy a to divokou a závojnatou. Příliš se nedoporučuje chovat odlišné formy v jednom akváriu, jelikož závojnatá je trochu pomalejší plavec a rychlejší divoká forma by jí mohla okusovat ploutve.

Dania jsou vhodné ryby pro akvaristy začátečníky, nejsou nijak náročné a je možno je chovat i v menších akváriích. Mají rády chladnější vodu, teplota by se měla pohybovat od 19 do 26 °C, ideální je přibližně uprostřed mezi těmito hodnotami. Tyto rybky jsou všežravé, proto nepohrdnou žádnou potravou, živými nitěnkami počínaje, přes mražené patentky a suchými vločkami konče. Jelikož jsou v přírodě zvyklé na chytání drobného hmyzu nad hladinou, je lepší zabezpečit akvárium proti vyskakování rybek ven.

Vzhledem k tomu, že jsou to společenské rybky žijící v hejnech, doporučuje se to zachovat i v akváriu a pořizovat si skupinku nejméně 6 rybek. Jsou taktéž vhodné do společných vícepruhových akvárií, ale neměly by být chovány s rybami, které nemají rády neustále se pohybující ryby a kterým hbitý pohyb způsobuje stres. Je dobré jim do akvária pořídit drobnolisté rostliny, na které můžou klást jikry. Jsou velmi hbité, čilé a neustále se pohybují, ve vodě mají rády také mírné proudění.

Takže pokud hledáte aktivní rybu do společenského akvária, jsou Dania vhodnou volbou.