Dlouhosrstá kolie

0
1458

Historie

Prapůvod plemene je směřován do Španělska, odkud byli psi podobné dnešním koliím dovezeni do Skotska, kde teprve cíleným šlechtěním získali dnešní podobu. Jelikož působili hlavně jako ovčáčtí psi při hlídání ovcí, jejich název se odvozuje od plemene ovcí colley. Relativně se jedná o poměrně mladé plemeno, které vzniklo před 400 lety a na počátku pravděpodobně stáli psi typu německého ovčáka, belgického ovčáka nebo dokonce špice. Za svou popularitu nevděčí jen filmu, ale také královně Viktorii, která si je při návštěvě Skotska velmi oblíbila a tak začal i jejich cílený chov do dnešní podoby.

Vzhled

Velikostně se jedná o psa střední velikosti, kdy v kohoutku dosahuje okolo 60cm, feny jsou o něco menší a drobnější než psi. Váhově se kolie pohybují v rozmezí 20-30kg. Jejich tělo vyjadřuje sílu a aktivitu, ale postrádá veškeré známky robustnosti či hrubosti. Celkově působí jako elegantní, ale silní psi. Hlavu mají dlouhou se zužujícím se čenichem, mandlovýma očima a ostražitě vztyčenými malýma ušima. Kolie se pyšní dlouhou srstí s velmi hustou podsadou. Barevně můžeme spatřit psy zlaté či mahagonové s bílými znaky, trikolórní nebo tzv. blue-merle.

Povaha

Kolie jsou svou povahou přátelské a klidné,oproti jiným psům vynikají svou inteligencí. Dříve byly využívány jako hlídači stáda a jejich původní zaměstnání je v nich silně zakořeněno. V dnešní době nachází využití spíše jako rodinní psi, kteří svou rodinu velmi milují a mají výborný vztah k dětem. Ale i zde platí pravidlo, že dítě by nemělo být se psem bez dozoru. Stejně dobře vychází i s jinými zvířaty v domácnosti, které mají tendenci spíše hlídat a bránit. Jsou aktivní a milují jakoukoli aktivitu. Proto se hodí spíše do rodin, kde se neustále něco děje a kde by mohly mít něco na práci. Při nedostatku zaměstnáními si mohou najít svou zálibu, která se nemusí majiteli zrovna líbit. Jsou citlivé a potřebují kontakt se svým majitelem a rodinou, rozhodně to není pes do kotce či boudy. Na výchovu a  výcvik není nijak složitá, potřebuje však laskavou a vyrovnanou ruku, protože hrubou výchovou se mohou napáchat značné škody. Miluje delší procházky, ale hodí se také na spousty kynologických sportů a aktivit.

Péče

Jelikož se kolie pyšní nádhernou a dlouhou srstí je nutno o  ni i důkladně pečovat. Srst by se měla kvalitně kartáčovat a česat minimálně jednou týdně, v době línání se doporučuje každodenní pročesávání. Pokud ji budete pročesávat častěji, tím lépe a hlavně předejdete tvorbě chuchvalců v srsti, které se velmi složitě odstraňují. Pozor bychom si měli dát při koupání v chladném období, kdy jejich srst hodně dlouho schne. Jinak platí podobná péče jako u jiných plemen v podobě kvalitní stravy a dostatku pozornosti majitele. Ideální je, pokud se kolii poskytne aktivní pohyb a  zábava, kterou jako původně pracovní plemeno nutně potřebuje. Proto pokud trávíte veškerý čas na gauči nebude pro vás kolie tím pravým psem. Její přemíru energie můžete vybít dlouhou procházkou, proběhnutím či aportováním.