Chameleón jemenský

0
2767

Samci při dobré péči mohou dorůstat velikosti až 50 cm (včetně ocasu). Samičky jsou o něco kratší, ale i tak je velikost kolem 40 cm pořád řadí mezi větší zástupce. Pro samce je typická nápadná „přilba“ na hlavě, která může dosahovat velikosti až 8 cm. U samiček se vyskytuje také, ale v mnohem menších proporcích. Stejně jako pro ostatní chameleóny jsou pro ně charakteristické srostlé prsty, kdy na předních končetinách jsou po dvou a na zadních po třech. Takhle uzpůsobené nohy jim umožňují klíšťkovitý úchop a snadný pohyb po větvičkách. Při pohybu a přichycování jim také napomáhá chápavý ocas, který je obyčejně delší než zbytek těla. V případě potřeby slouží jako tzv. pátá končetina, ale pokud je chameleón v klidu, má většinou ocas stočený pod sebou a na pohled se nezdá tak veliký.

Nápadně zvláštním orgánem chameleóna je jeho kůže, která je schopná barvoměny. V klidu má většinou zelené až šedohnědé zbarvení, často s několika příčnými pruhy jiného odstínu. Barvoměna chameleónům umožňuje splynout s podrostem, ale mnohem rychlejší a pestřejší barvy vytváří v závislosti na náladě. Ocitne-li se ve stresu (nebezpečí, silné podráždění či příliš nevyhovující podmínky), zbarví se obvykle tmavohnědě až černě. Naopak v příjemnějším rozpoložení je schopen vytvořit pestré zbarvení – například když signalizuje připravenost k páření.

Další chameleóní specialitou ve stavbě těla je jazyk, který si zasluhuje naši pozornost. Je schopen se velmi rychle vymrštit a dosahuje délky těla (bez ocasu) a chameleóni pomocí něj loví kořist, ale i olizují kapky vody.

Chameleóní jazyk by byl velmi nepřesným orgánem, kdyby nebylo zcela zvláštních vlastností jeho očí. Vystupují nápadně z povrchu hlavy a chameleón s nimi může hýbat nezávisle na sobě a tak neustále registrovat nebezpečí i potenciální kořist. Když zaregistruje kořist v dosahu jeho jazyka, zaměří se na ni okamžik obě oči. V této chvíli má chameleón dokonalé trojrozměrné vidění a přesný odhad pro potřebný směr a vzdálenost, na kterou musí jazyk na kořist vystřelit.

Domov

Původní domovinou je oblast jihozápadu Arabského poloostrova, kde obývá horské a podhorské oblasti. Je možné jej spatřit všude tam, kde jsou keře či stromy, ale může se stát, že je spatřen i na kulturních plodinách, často například na kukuřici. Je přizpůsoben tamnímu subtropickému až tropickému podnebí a je také schopen překonávat období sucha a deště.

Socializace

Chameleóni patří převážně mezi samotáře. Je možné chovat i více chameleónů v jednom teráriu, ale musíme počítat s mnoha riziky, nejčastěji s agresivitou mezi jedinci, která může přerůstat v souboje, kousance až zlomeniny. Je možné chovat samce v harému s několika samicemi, ale potom je zde riziko vyčerpání samic častým pářením.

Terárium

Terárium pro chameleóna orientujeme především do výšky. Pro jednoho jedince je dostačující prostor 100x50x50. Samozřejmě čím má větší možnost pohybu, tím je to pro chovné zvíře lepší. Jeho terárium se snažíme co nejvíce přizpůsobit jeho přirozenému prostředí, takže se jej snažíme vybavit různými rostlinami a větvemi. Důležitou součástí terária by měla být výhřevná žárovka, pod kterou by se měla teplota pohybovat kolem 32°C. Také barevné spektrum světla by mělo být co nejvíce přirozené s obsahem UV záření. Chameleóni jsou denní zvířata a jejich hlavním smyslem je zrak, proto by mělo být spektrum a barva použitého osvětlení co nejbližší slunečnímu. Důležité je také udržovat správnou teplotu, nejlepší je terárium rozdělit na několik teplotních pásem tak, aby si váš svěřenec mohl sám zvolit to, které mu v daný okamžik nejvíce vyhovuje. Doporučuje se mít v nejvrchnějších vrstvách teplotu 30-45°C pod výhřevnou žárovkou, ve střední části by se měla teplota nacházet v rozmezí 25-30°C a u dna terária by měla být teplota nejnižší a to v rozmezí 20-25°C.

Terárium umisťujeme do málo frekventované části místnosti a pokud možno co nejvýše, aby byl chameleón nad úrovní ostatních tvorů v místnosti. Často se také doporučuje zabránit vzniku zrcadlení ve sklech terária, se svým dobrým zrakem by mohl chameleón považovat svůj odraz za konkurenta. Při umístění terária je také důležité dávat pozor na to, aby nebylo přímo u okna. Jednak z důvodu přímého ostrého slunce a hrozícího přehřátí, ale i kvůli možnosti průvanu. Ignorujeme-li tato doporučení, riskujeme vznik stresu, na který jsou chameleóni značně citliví.

Důležité je také udržovat správnou vlhkost ubikace. Tu zajišťují zčásti rostliny v teráriu, ale důležité je i pravidelné rosení každý den, protože chameleóni pijí většinou tak, že olizují kapky vody z listů a větví.

Krmení

Chameleóni patří mezi všežravé plazy, ale upřednostňují živočišnou potravu, rostlinná strava by neměla přesáhnout 10\% jídelníčku. Není vhodné tento podíl zvyšovat, ideální je podávat rostlinou potravu jen jednou týdně. Jako rostlinná potrava může být počítáno sladké ovoce zahrnující jahody nebo broskve, nebo je možné podávat zelené krmivo, jako jsou pampelišky, pupalky či mladé oddenky, ovšem pozor na jedovaté rostliny.

Jako živočišnou potravu lze podávat různé druhy hmyzu (cvrčky, šváby či sarančata), ale dokonce je možné chameleónovi poskytnout i myšata či potkaňata (holata). Měli bychom se vyvarovat podávání bodavého hmyzu a velikost potravy vždy přizpůsobujeme velikosti chameleóna, sousto by nemělo být větší než polovina jeho hlavy.

Pro chameleóny, stejně jako pro další plazy, je typické, že dokáží přežít i několikadenní hladovku bez újmy na zdraví. Hladovění bychom se měli vyvarovat u mláďat, kde může znamenat rizikový faktor v jejich dalším životě, proto by krmení mláďat mělo probíhat v pravidelných intervalech. Dospělce krmíme nejlépe obden, gravidní samice každý den. Při hladovce je důležitý dostatek vody, aby nedošlo k dehydrataci.

Chameleóni nejsou zvyklí pít z misky nebo jiné stojaté vody. Někteří se to dokáží postupně naučit, ale jsou to spíše výjimky. Vodu nejraději přijímá pomocí vymrštitelného jazyka a to nejraději tekoucí nebo kapající.

Základem dobré péče a úspěšného chovu je pravidelný úklid ubikace, čištění skla, výměna vody a krmení při zachování vhodných teplot a osvětlení a především klidu a minimalizace stresu. Důležité je i vaše vcítění do jeho potřeb a pozorovací talent. Chameleón patří mezi mazlíčky poněkud náročnější, ale velmi zajímavé a v dnešní době čím dál častěji chované.