Pražský krysařík

0
1685

Historie
Pražský krysařík patří mezi jedno z nejstarších národních plemen. Zmínky o něm, nacházíme již v prvních písemných pramenech. Kdy byl tento malý a nebojácný pes používán pro lov krys, a proto je často znám pod názvem ratlík. Byl chován a využíván ještě v dobách před chovem kočkou domácí a chránil tak sila před ničením obilí a přenášení morových blech. Později byl využíván i jako společních vyšších kruhů a často byl darován evropským panovníkům. Postupně však začala jeho sláva a použití upadat a k jeho znovuobjevení došlo až ve 20tém století. Od té doby se těší znovu velké oblibě jako veselý a společenský rodinný pes.

Vzhled
Pražský krysařík patří opravdu mezi jedna z nejmenších psích plemen. Jeho kohoutková výška se pohybuje v rozpětí 22cm a váha je okolo 2,5kg. Samozřejmě je zde i trochu rozdíl, pokud se jedná o fenu nebo psa, kdy fenky jsou o něco málo drobnější. Jeho tělo má spíše kvadratickou stavbu s mírně vtaženým bříškem. Ocas je vysoko nasazený a dříve byl kupírován, nyní se ke špičce zužuje a od poloviny se mírně stáčí směrem vzhůru. Má zakulacenou lebku a je potřeba si dávat pozor, aby pejskům nezůstávaly fontanely. Oči jsou tmavé a středně velké, někdy mohou být mírně vypouklé. Uši jsou trojúhelníkovité a vztyčené, umocňují tak bystrý vzhled. I když jsou známi spíše jedinci s krátkou srstí, je možno spatřit i zástupce s polodlouhou srstí, kteří mají delší praporce srsti na uších, končetinách, ocase a hrudníku. Barevně jsou pražští krysaříci dost variabilní, ale nejčastěji je potkáváme v černé se znaky či hnědé se znaky. Povolená je také barva merle či zesvětlená žlutá varianta.

Povaha
I když byl dříve chován hlavně jako ochránce před hlodavci, jedná se o milého a mazlivého rodinného společníka. Svému pánovi a rodině je plně oddán. K cizím lidem je často rezervovaný a nedůvěřuje jim. Je velmi hbitý a na svou velikost je temperamentní a vytrvalý. Miluje sport, pohyb a procházky. Umí se svému pánovi i přizpůsobit a sem tam stráví den nicneděláním a odpočíváním. K dětem si umí vytvořit velmi kladný vztah, ale platí zde stejná pravidla jako u jiných plemen. I tak malý pejsek může kousnout a ublížit, pokud se cítí v ohrožení. Takže vždy by měl být přítomen dospělý člověk. S ostatními psy v domácnosti konflikty nevyhledávají, problém však může být s jinými drobnými domácími zvířaty.

Péče
Pražský krysařík není o moc náročnější než většina plemen. Vzhledem k jeho krátké srsti je vhodné jej v chladném období roku chránit před prochladnutím. A v teplejších naopak bránit před přehřátím. Srst stačí jednou týdně vykartáčovat nebo projet navlhčeným hadříkem. I přesto, že vypadá na první pohled jako malý andílek, nesmí se jeho výchova podcenit. I tak malý pejsek by měl umět základní povely a svého pána poslouchat na slovo. Pražští krysaříci se velmi rádi učí novým věcem a při správné motivaci jsou vhodnými kandidáty i na psí sporty.