Historie
Předci ibizských podenců jsou zobrazeni již na starověkých egyptských malbách. Během invaze Afriky Evropany se původní egyptská plemena psů dostávala na ostrovy jako jsou Malorca, Formerten nebo Ibiza, kde plnila hlavně úlohu lovců zvěře. I když je nám známější spíše krátkosrstá varianta, vyskytují se i ve variantě hrubosrsté a obě se mohou mezi sebou křížit. V FCI je řazen mezi primitivní plemena, což dokládá jeho starobylý původ.
Vzhled
Ibizský podenco nepatří zrovna k nejmenším a v kohoutku dosahuje běžně výšky okolo 70cm. I když vypadá mohutněji než všichni ostatní egyptští chrti, má dostatečně lehkou stavbu těla a váhově se pohybuje kolem 20 kilogramů. Hlava je poměrně dlouhá a zakončena nosem v masové barvě. Oči jsou poměrně malé, jantarové barvy a šikmo posazené. Celkové vzezření hlavy dokončuji postavené, relativně velké uši. Srst může mít jak hladkou a lesklou tak hrubou a tvrdou. Oba typy srsti se mohou mezi sebou vzájemně mísit. Barevně můžeme potkat psy bílé, červenohnědé, žluté, popřípadě v kombinaci bílé a uvedených barev.
Povaha
Dříve byl ibizský podenco využíván hlavně pro lov zajíců a jelenů. Nyní plní úlohu spíše společníka a rodinného psa. Svou roli zastává přímo báječně, jelikož svému pánovi je velmi věrný a oddaný. Při jeho pořizování bychom však neměli zapomínat na jeho poslání a dávat si pozor, aby nepronásledoval zvěř a neměl šanci se nám ztratit. Má velmi výborný sluch a čich, zvětřit zajíce v hustém křoví mu nečiní žádný problém. S dětmi a jinými zvířaty v domácnosti při správné socializaci vychází dobře. Ovšem stejně jako všude jinde, platí pravidlo, že by vždy měla být přítomna dospělá osoba a dítě by nemělo být ponecháno se psem o samotě. Svou rodinu dokáže také velmi dobře bránit a hodí se i jako hlídací pes, ale kontakt s majitelem potřebuje a nehodí se pouze jako pes na hlídání a do kotce.
Péče
Ibizský podenco není ani tak náročný na úpravu srsti, jako na pohyb a zaměstnání. Jako původně lovecké plemeno se nespokojí s občasnou procházkou a celodenním povalováním na gauči. Potřebuje dlouhé procházky nejlépe kombinované s jízdou na kole popřípadě jinou sportovní aktivitou. Hodí se proto spíše do aktivních rodin, které pořádají výlety a velmi rádi sportují. Srst pak stačí občas vykartáčovat, popřípadě přetřít vlhkým hadrem. Pozor bychom měli dát v zimě na prochladnutí a je lepší v mrazech chránit psa pomocí t-coatů popřípadě jinými funkčními oblečky.