Tosa Inu

0
1357

Historie

Původ plemene se datuje do 19. století, kdy byly v Japonsku vyšlechtěni psi k bojům, kteří neštěkali a nekousali. Vznikli křížením japonských psů Shikoku-Ken s dovezenými dogami, buldoky a  mastify. Centrem chovu byla Tosa a odtud je odvozen i název plemene, někdy se však můžeme setkat i s označením Japonský mastif. I když jsou psí zápasy zakázány, na některých vesnicích v Japonsku probíhají stále. Do České republiky se první zástupci dostali v devadesátých letech 20. století a  jsou chováni jako rodinní psi.

Vzhled

Tosa inu patří k velkým plemenům a není výjimkou výška v kohoutku okolo 60cm. Feny jsou samozřejmě o něco menší a lehčí stavby, ale i tak se jejich váha pohybuje kolem 85 kilogramů. Tosa inu je impozantní pes s velmi dobře osvalenou kostrou, která mu přidává na mohutnosti. Jejich hlava je široká s kvadratickou a na bojová plemen dlouhou tlamou. Hlavu doplňují malé oči a uši, které jsou vysoko posazené a přiléhají k hlavě. Srst je krátká, lesklá a velmi hustá. Barevně můžeme potkat psy v barvě červené, žíhané, žluté a někdy také v černé s pálením. Na hlavě by se měla vždy nacházet typická černá maska a bílé znaky jsou povoleny pouze na prsou, špičce ocasu a jako lysinka čela.

ovaha

Tosa inu je velmi houževnatý a odolný pes, který je přes svou bojovnou minulost zcela ovladatelný a poslušný. Bývá využíván jako služební policejní pes na vyhledávání drog. V USA je také využíván ke canisterapii. U nás je využíván spíše jako rodinný pes, s dětmi vychází velmi dobře. Ale i zde platí stejné pravidlo jako u jiných plemen a to, že by měl být vždy přítomná dospělá osoba. S jinými zvířaty vychází také dobře, je však nutno jej držet dále od agresivních psů, kterým by jejich agresi mohl okamžitě vrátit. Na výchovu nejsou složití a jsou poslušní a inteligentní. Je však nutno jej zahrnout láskyplnou výchovou, silná a krutá výchova z něj vychová velmi nebezpečného psa. Proto vždy musí mít laskavého a vyrovnaného majitele s pevnou rukou. Pokud chcete rodinného ochránce, je pro vás tosa inu tím pravým plemenem.

Péče

Péče o srst není nijak náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat nebo přetřít vlhkým  hadříkem. V době línání je vhodnější častější vyčesávání. Důležitý je kvalitní pelech s dobrým vystláním, aby nedocházelo k otlakům. Důležitá je ranná socializace, aby vyrostl v sebevědomého a hodného psa. Základem je láskyplná výchova pod vedením vyrovnané osoby. Pak už mu stačí jen pravidelné vycházky do okolí, aby nabyl nových dojmů a setkával se s jinými lidmi a  zvířaty. Velmi ocení, pokud bude mít možnost pohybu po oplocené zahradě.