Cestování se psem

0
1367

létem si bere mnoho lidí dovolenou a vydávají se na cesty nejen po naší republice, ale i do zahraničí. Vzhledem k tomu, že se neustále rozšiřuje nabídka hotelů a jiných zařízení s možností ubytování se psem, jezdí naši čtyřnozí přátelé na dovolené s námi. Při takových cestách bychom však neměli zapomínat na jejich pohodlí a měli bychom se snažit jim cestování co nejvíce zpříjemnit, aby z celé cesty nebyli ještě více unavení nebo dokonce vystresování natolik, že se jim již nebude chtít na auto ani pohlédnout.

Mezi nejzákladnější pravidla, která by měla patřit nejen na dlouhodobé cesty, ale i pro přejezdy na kratší vzdálenosti patří pohodlí, bezpečí, možnost odpočinku, odpovídající klima a přístup k vodě.

Pohodlí a bezpečí

Každé zvíře, které s vámi cestuje by mělo mít své místo v dopravním prostředku, kde si může lehnout a zaujmout pohodlnou polohu. Pokud zvíře je nuceno být v poloze, která je pro něj nepohodlná nebo dokonce nepříjemná, bude nervozní a z nervozního psa, budou nakonec nervozní všichni cestující včetně řidiče, což nepřidá ani na bezpečnosti provozu. Pokud váš pes trpí nevolností nebo má panickou hrůzu z cestování, pak je dobré se stavit k veterináři a problém se snažit utlumit. V případě velkého stresu by bylo vhodnější poohlédnout se po možnostech hlídání po dobu vaší nepřítomnosti. V případě bezpečnosti je vhodné vybavit vašeho psa speciálním pásem do auta, nebo klecí do zavazadlového prostoru. Jednak tím chráníte svého čtyřnohého kamaráda, jednak sebe, v případě nehody.

Odpočinek

Při dlouhodobější cestě byste si měli odpočinout nejen vy, ale i váš pes. Je vhodné v určitých intervalech zastavit, projít se a psa dostatečně vyvenčit. Velmi vhodné je psovi podat vodu, osvěžit jej a případně nakrmit. U krmiva, zvláště u větších plemen, je pak nutnost delšího odpočinku, před začátkem další cesty, aby nedošlo k problémům se žaludkem.

Odpovídající klima

Je pravdou, že někdy je velmi obtížné zajistit odpovídající klima v autě, které je plně naloženo. Ale i tak bychom neměli zapomínat na větrání, popřípadě klimatizaci. Všeho by mělo být s mírou, abychom místo spokojené cesty neskončili s chřipkou, pes se zánětem očí či podobnými nepříjemnostmi z teplotních šoků a průvanu. Také nikdy v létě nenecháváme psa čekat samotného v autě, i když předpokládáme návrat do pár minut. Teplota zavřeného auta, na které svítí přímé slunce se může během pár minut vyšplhat klidně až k 50°C a více. Při tak vysoké teplotě dochází nejen ke kolapsu organismu, ale také k úmrtí.

Voda

Voda by měla být součástí při každé cestě a pes by měl být pravidelně napájen a hydratován. Pravidelnost takézamezí nárazovému hltavému pití, které skončí „zakuckáním“ nebo následným vyzvracením rychle vypité vody. Teplota vody by neměla být příliš nízká, ani vysoká. Ideální na cesty jsou speciální cestovní láhve a misky, kdy dochází k minimálnímu vylití a ztrátám vody. Také jsou velmi skladné a ušetří vám místo v zaplněném dopravním prostředku.

Před každým cestováním je také velmi vhodné zkontrolovat očkování vašeho psa a jeho doklady brát vždy sebou. Při cestování do zahraničí je nutno před cestou do vámi vybrané země si ověřit, jaká pravidla pro vstup pes musí splňovat a zda jsou nutná speciální vyšetření. Nebylo by příjemné, kdybyste se museli kvůli propadlému očkování či jiné drobné nepříjemnosti vracet 300km. Pro informace, jaké požadavky mají jednotlivé státy je vhodné obrátit se na vašeho veterinárního lékaře, popřípadě je dohledat na stránkách státní veterinární správy.