Koupání psa

0
1703

V článku se však nebudeme zabývat tím, jak správně hodit psovi klacík do vody, ale jak ho koupat po celý rok a jaké přípravky nejlépe zvolit. Mohlo by se zdát, že to je určeno hlavně malým a společenským plemenům, ale to není tak úplně pravda.

Ideální je čas od času vykoupat každého psa, ať už je malý nebo velký, s dlouhými nebo krátkými chlupy. Umývání a koupele by se však také neměly přehánět a vždy je nutno vzít v úvahu i počasí. To se hlavně týká velkých plemen, která většinu času tráví venku na zahradě nebo v kotci. Pokud nejsou letní vedra, pak by pes měl po koupeli jít ven, až už je zcela suchý a nehrozí mu prochladnutí a následné komplikace.

U dlouhosrstých plemen, než přikročíme k samotnému koupání, je ideální nejprve důkladně rozčesat veškerou srst. Předejde se tak většímu plstění srsti a hlavně se mokrá srst vyčesává mnohem hůř než srst suchá, stejně tak po koupeli je vyčesání předtím zacuchané srsti ještě horší než před ní.

Při koupání je nutné dát pozor na správnou teplotu vody – je nejlepší ji zkoušet na vnitřní straně zápěstí nebo loktu, nesmí být ani příliš horká, ani studená.  Zvláště na citlivých místech jako je zadeček a břicho by vřelá voda mohla napáchat velké nepříjemnosti. Až jsme si jistí, že vše je „tak akorát“ namočíme celého psa. Pozor si dáváme na oči a uši, aby se do nich nedostala voda.

Po namočení následuje použití šampónu. Lepší než obyčejný psí je obyčejný dětský heřmánkový šampon ředěný 1:1. Pro výstavní miláčky je lepší investovat a koupit výrobek kvalitnější a mezi vystavovateli osvědčený. Při aplikaci si dáváme opět pozor na oči a uši, nejen vzhledem k možnému štípání a dráždění, ale také vzhledem k riziku možné infekce. Po aplikaci šamponu jej vždy řádně opláchneme vlažnou vodou, aby možné zbytky nedráždily pokožku.

Po koupeli je dobré srst řádně vysušit, buď pomocí ručníku, případně lze použít i fén. Ovšem u fénu pozor, aby se neponičila struktura srsti příliš horkým vzduchem.

Koupání velkých a dlouhosrstých psů je sice obtížnější, než koupele malých psů společenských, ale čas od času také neuškodí. Hlavně v letních dnech je potřeba se více věnovat psům s hustou srstí, aby nedocházelo k zapařování pokožky a následným dermatitidám.