Nova scotia duck tolling retriever

0
1408

Historie
Původ plemene se datuje do 17.století do Kanady, kdy byla křížena plemena jako chesapeake bay retrívr, labradorský retrívr, hnědý kokršpaněl, flat coated retirívr a také irský setr. Tato kombinace pak dala vzniknout plemenu, které se ideálně hodilo pro lov ve vodě. Speciálně se klade důraz na bílé skvrny, které lákaly zvěř (nejčastěji kachny) natolik, že byla chytána do sítí bez střelných zbraní.
 Vzhled
Jedná se poměrně o malého zástupce retrívrů, který dosahuje výšky okolo 50 cm a váhově se pohybuje kolem 22 kilogramů. Srst je s podsadou a její specialitou je, že velmi dobře odpuzuje vodu, což jim velmi usnadňovalo lov. Co se týče barvy, je možné spatřit zástupce jak červené, tak oranžové, důraz je kladen na bílé skvrny, které by se měly vyskytovat na špičce ocasu, tlapkách, hrudi a čele.

Povaha
Jedná se o velmi inteligentní a přátelské plemeno, které miluje svou rodinu a vodu. Pes je to velmi akční a živý, který miluje aportování nejen na souši, ale i ve vodě. Stejně jako na hře si zakládá na společnosti své rodiny a proto je vhodným psem pro rodinu, která má ráda sport a pohyb, při kterém je může doprovázet. Jeho temperament lze unavit jen velmi těžko.
 

Péče
Opravdu nutným předpokladem pro spokojeného a šťastného tollera je pohyb a rodina. V mládí je dobré dát pozor na správný vývin kostry a kloubů, které se zajistí kvalitní stravou a úměrným pohybem. Další péče je již podobná jako u ostatních zástupců z psí říše. Nova scotia duck tolling retriever patří mezi plemena na péči ne příliš náročná a díky tomu se perfektně hodí do rodin.