Italský chrtík

0
1891
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie
I přesto, že se v názvu odráží Apeninský poloostrov, předpokládá se, že začátky vzniku plemene patří do oblasti Egypta. Odtud totiž pochází jeho větší předkové, kteří dříve žili jako společníci a lovci vyšších státních úředníků či šlechtičen. Velmi dlouhou historii chrtů a italských chrtíků, dokládá nález mumie psa v hrobce z doby vlády královny Kleopatry, který byl velmi drobný a hodně podobný dnešní formě. Postupem doby se pak italští chrtíci dostávali do Evropy a tudíž i na apeninský poloostrov. Zde si také vydobývali postavení spíše společenských pejsků vyšších kruhů, nežli lovců. To vedlo částečně i k tomu, že byli přešlechťování, což se negativně projevilo na jejich stavbě a konstituci. V minulosti byla také snaha, toto plemeno nadměrně miniaturizovat, což se naštěstí neuchytlo a zabránilo se tak vypouklým očím a hodně krátkým nožkám.

Popis
Celkově by tělo mělo působit kvadraticky a měla by ho doplňovat dlouhá hlava. Pokud by se dal přirovnat k nějakému jinému chrtu, byl by to nejpravděpodobněji greyhound či slougi. Celkově by však oproti těmto plemenům měl působit drobněji a jemněji. Co se týče výšky, měla by se pohybovat kolem 35 cm, takže by neměli být ani malí ani příliš velicí. Prostě pejsek tak akorát. Vzhledem k malé výšce a jemné kostře se jedná o pejsky velmi lehké, kdy se jejich váha uvádí do 5 kilo. Jejich srst je rovná, hedvábná a po celém těle by měla být jednotně zabarvená. Co se týká barev, je možné potkat pejsky černé, břidlicově zbarvené či plavé, kdy každé zbarvení může doplňovat bílý znak na hrudi či na tlapkách.

Povaha
Italský chrtík byl od začátku považován spíše za společníka a kamaráda, a to se projevuje i na jeho povaze, která by měla být přátelská a milující člověka. Mají rádi jakoukoli činnost se svým pánečkem a doprovodí ho kamkoli. Pokud si chcete pořídit dalšího člena rodiny, pak je pro vás tím pravým. Rozhodně to není plemeno, které může být dlouhé hodiny sám doma. V takovém případě se stává, že na sebe začne upoutávat pozornost i v podobě rozkousaných bot či okousaného nábytku. I přesto, že se vždy jednalo o pejsky, kteří doprovázeli vyšší společenské kruhy, není to tzv. gaučák. Italský chrtík miluje pohyb, a proto s nadšením příjme jakoukoli procházku či společnou sportovní aktivitu.

Péče
Péče o italského chrtíka není nijak zvláště náročná. Jejich srst je hedvábná a jemná, takže stačí přetírat navlhčeným hadříkem. Pro chladnější období je důležité jim pořídit dobře zateplené a nepromokavé oblečky, které je budou chránit před prochladnutím a následným závažným onemocněním. Důležité je důkladně dbát na jejich chrup, kdy chrti obecně mají velké problémy se zubním kamenem. Pokud mu tedy poskytnete dostatek lásky, pohybu a v zimě tepla. Pak získáte na zhruba deset let úžasného společníka, který se vás bude snažit neustále rozveselovat.