Psí oblečky

0
1857

Psí oblečky se stávají čím dál častěji další potřebou pro psa a stejně jako miska či vodítko jsou pro některé majitele samozřejmostí. Obzvláště se to týká pejsků, kteří nejsou navyklí na pobyt venku a většinu času tráví doma v teple. Přitom se nemusí jednat jen o společenská plemena psů. V tomto článku nechci obhajovat různé šatičky a džínové rifle popřípadě jiné „módní“ oblečky, které opravdu nejsou pro pejska takovým přínosem. Spíše bych ráda poukázala na fakt, že tzv. funkční oblečky mohou být pro psa velmi důležité a užitečné a majitelé by se neměli stydět své pejsky oblékat.

Důvodem je ochrana psího zdraví. Stejně jako pro nás je pro psa žijícího v bytě velký skok, když má vyjít do mrazivého či chladného počasí na procházku. Pes je schopen se adaptovat na nízkou teplotu, ale náhlá změna může být pro jeho organismus velkým šokem. Proto by měly být jejich nejdůležitější orgány chráněny a drženy v teple. Vždy je dobré se při výběru orientovat podle plemene. Pokud se jedná o naháče, je opravdu nutností pejska v chladném počasí vždy oblékat. Oblečení volíme nejlépe nepromokavé, aby za vlhka nenadělalo více škody než užitku tím, že by pejsek byl nejen v zimě venku, ale měl na sobě ještě mokré oblečení. Pak už záleží na majiteli, zda zvolí jen oblečky kryjící záda a ledviny, nebo kombinézu, která kryje i nohy a u dlouhosrstých plemen je schopna chránit i srst před promoknutím.

T-coaty – jsou oblečky speciálně chránící záda psa. Většinou jsou tvořeny nepromokavou horní vrstvou a pod ní všitou teplou vrstvou. Jsou vhodné pro všechna plemena a jejich význam tkví v krytí páteře a ledvin a v jejich ochraně před prochladnutím a následnými problémy s močením či problémy s pohyblivostí páteře. Vhodné je jejich používaní i u starších pejsků větších velikostí, kteří již nemají tak odolný imunitní systém jako v mládí.

Kombinézy – jsou vhodné obzvláště pro naháče a pejsky menších plemen ať už s krátkou, ostříhanou nebo dlouhou srstí. Nejen že chrání srst před promočením (také proto je nutný nepromokavý materiál), ale ochrání i spodní část těla, která je u malých plemen skoro hned u země, takže brodění sněhem není pro ně zrovna nejlepší.

Svetry – jsou vhodné v období, kdy je suchá a studená zima, popřípadě fouká studený vítr, což pro psy s krátkou srstí může být dost nepříjemné, obzvláště pokud jsou venku delší dobu. Opět je možno volit různé varianty střihů, ale v podstatě stačí takové, které kryjí jen záda a ledviny.

Pláštěnky – jsou velmi vhodné pro psy s dlouhou srstí, ale stejně dobře je můžeme použít i u krátkosrstých plemen. Pokud se k dešti přidá ještě chladné počasí, řekla bych, že jsou přímo nutností, abychom předešli prochladnutí a následným problémům s tím spojeným. Je možné mít pláštěnky, které kryjí opět jen záda nebo i s nohama, které jsou zase lepší pro drobné psy. Kapuce už záleží na každém, jak ji využije, ale některým psům na hlavu prostě nesednou.