Terčovec pravý – Symphysodon discus

0
3186

Terčovec pravý patří do čeledi vrubozubcovití stejně jako nám známější cichlidky nebo tlamovec. Původní domovinou terčovce je jižní Amerika, konkrétně oblast střední Amazonky a jako rybka byla popsána poměrně nedávno a to v roce 1840 panem Heckelem.

Pro terčovce je charakteristické ze stran oploštělé tělo, které dorůstá velikosti kolem 13-20cm. Hlava a tlama je oproti tělu hodně drobná. Břišní a hřbetní ploutve jsou protaženy do délky a ocasní ploutev je značně průhledná, takže rybka má vzhled splasklého kulatého míčku.

Pohlaví lze rozlišit velmi těžko a to pouze v době tření, kdy sameček má špičatou pohlavní papilu. Co se týče barevné škály, je opravdu široká, kdy základní paleta je od fialové přes hnědou po šedavou. Každou barvu doprovázejí pruhy, kdy první většinou začíná hned za okem a jeden tmavší široký prochází podélně.

Terčovec se řadí mezi snášenlivé a klidné ryby s minimální agresí vůči svému druhu. Chovat terčovce ve společném akváriu s jinými druhy je možné, ale musíme vybírat takové osazenstvo, které zvládne dlouhodobě vyšší teplotu vody.

Co se krmení týče, jedná se o rybky vyžadující pestrou stravu, která zahrnuje nejen vločkové krmivo a granule, ale také živou stravu v podobě nitěnek, vajíček garnátů, sem tam si pochutnají také na hovězím mase nebo srdci.

Terčovci se dožívají v průměru kolem 12 let, ale vše záleží na chovu a prostředí, mohou se dožívat i daleko vyššího věku.

Chov terčovce není vůbec jednoduchý a proto není ani častým obyvatelem akvárií. Základem je velké a prostorné akvárium, minimálně o 400 l a výška akvária by měla být minimálně 50cm. I na teplotu vody jsou docela nároční a měla by se nejlépe pohybovat kolem 30°C. Velmi nároční jsou i na čistotu a filtraci vody, kdy hodinový průtok filtrem by měl být dvakrát větší než, je objem akvária.