FeLUTD

0
2446

Jak již bylo napsáno v úvodu, jedná se o onemocnění hlavně močového měchýře a močové trubice, které při neléčení může vyústit až v selhání ledvin a následné úmrtí kočky. I přesto, že se většina jeho variant projevuje stejnými klinickými příznaky, má několik různorodých příčin.

Nejčastější příčiny FeLUTD:

Neznámá neboli idiopatická příčina patří mezi jedny z nejčastějších. U těchto případů nebyla konkrétní příčina stanovena a z toho důvodu i léčba je o to obtížnější, že se nelze zaměřit na specifický vyvolávající faktor.

Močové kameny = urolithiáza patří mezi druhou nejčastější příčinu vzniku onemocnění dolních močových cest. Močové kameny vznikají shlukováním krystalů a mezi nejčastější patří struvity a kalcium oxaláty. Výjimkou však nebývají ani kameny z urátů, cystinu či xantinu. Jejich nebezpečí nespočívá jen v dráždění, zánětu a krvácení močového měchýře, hlavní problém tkví v ucpání močových cest a následnému zadržování moči. Problém s ucpáním může brzy vyústit v akutní selhání ledvin a bohužel velmi rychlou smrt.

Uratrální zátky jsou na třetím místě a vyskytují se hlavně u kastrovaných kocourů. Jsou velmi podobné močovým kamenům, jen s tou výjimkou, že na jejich složení se podílí hlavně bílkovinná složka, kterou doplňují krystaly. Zátky způsobují stejné komplikace jako močové kameny a jejich řešení by se rozhodně nemělo odkládat.
Mezi další příčiny lze zařadit už méně se vyskytující anatomické defekty dolních cest močových, nádory nebo nervové poruchy.

Jak poznat, že moje kočka trpí problémy s dolními močovými cestami?
Nejčastěji si majitelé všimnou obtížnějšího močení, kdy kočka zaujímá nahrbený postoj a může i vydávat bolestivé zvuky. Frekvence močení se zvětšuje, ale kočka močí spíše malá množství. Někdy je pozorovatelná i krev v moči. Asi nejvíce si majitelé všímají močení na neobvyklých místech (vana, postel či vyprané prádlo). Mnoho majitelů bere tento signál spíše za problém s chováním kočky, nežli za zdravotní poruchu. Proto začne-li vaše kočka močit na neobvyklém místě, zkonzultujte nejprve její zdravotní stav s veterinárním lékařem.

Co se týče řešení a léčby, vždy je nutný veterinární lékař. Ať už předepíše antibiotika pro zmírnění zánětu, či bude muset vaši kočičku operovat, aby odstranil močové kameny. Stejně jako jsou různé příčiny, jsou i různá řešení. Je také nutno počítat s tím, že u některých příčin bude nutno zavést speciální dietní režim.

Jako preventivní opatření lze doporučit podávat kočce dostatečné množství čerstvé vody, obzvláště pokud její stravu více jak z jedné poloviny tvoří suchá potrava. Je možné využít také kočičí fontánky s filtrací nebo zakoupení podestýlky, která barevně signalizuje změny v moči.