Vipet

0
1870

Historie

Historie vipeta nesáhá příliš do dávných dob. Jako plemeno vznikl vipet poměrně nedávno a to v 19. století, kdy se chovatelé snažili vytvořit „zmenšeninu“ greyhounda. Doházelo tak ke křížení greyhoundů s teriéry, popřípadě italských chrtíků s teriéry. Ovšem psi velikosti a vzhledu vipeta jsou známi z kreseb již před několika stovkami let. Takže je otázkou, kde je vlastně pravda a odkud vipet přesně pochází a o jak staré plemeno se jedná. Ať už je pravda jakákoli, sloužil vipet převážně k lovu.Nyní nachází své využití jako společník a dostihový pes. V posledních letech se můžeme setkat i s dlouhosrstou variantou plemene, která stále patří spíše mezi raritu.

Vzhled

Vipeti jsou řazeni mezi středně velká plemena psů a  v kohoutku dosahují velikosti okolo 50cm. Váhově se pohybují okolo 10kg a  váha záleží na celkové velikosti a osvalenosti psa. Stejně jako jiní chrti, mají i vipeti štíhlou a dlouhou lebku zakončenou tmavým čenichem. Hlavu doplňují bystré oči a uši ve tvaru růžového lístku. Celkově působí vipet velmi elegantním a štíhlým dojmem. Na jeho sportovní a závodní povahu upozorní široký a hluboký hrudník spolu s velmi dobře osvalenými končetinami.

Srst vipetů je krátká a velmi jemná, v poslední době lze spatřit i dlouhosrsté vipety, kdy jejich srst je také velmi hladká a jemná na dotek. Barevně můžeme spatřit psy jak jednobarevné, tak v barevných kombinacích či psy žíhané. V barevné paletě se meze nekladou.

Povaha

Vipet je velmi přátelské a společenské plemeno. Miluje celou svou rodinu a je ochoten s nimi vykonávat jakoukoli činnost. Ať už se jedná o odpočinek nebo o venkovní aktivitu, vždy je připraven a má radost, když mu věnujete pozornost. Stejně jako je přátelský k vlastní rodině, je přátelský i k cizím lidem a návštěvám. Pokud jsou v rodině malé děti, rád s nimi tráví čas. Ovšem i zde by měla být vždy přítomna dospělá osoba. Má silně zakořeněné lovecké pudy, proto byste si na společných vycházkách měli dávat dobrý pozor na volně se pohybující zvířata či rychle jedoucí dopravní prostředky. Po sportovní aktivitě vždy rád vyhledá vaši přítomnost a nejraději bude odpočívat přímo s vámi na jednom gauči, ze kterého vás postupně a  nenápadně vytlačí.

Péče

Vipet je inteligentní a bystré plemeno, které se velmi rádo učí novým dovednostem. Důležitý je výcvik hrou vedený laskavou rukou. Jedná se o velmi citlivé psy, hrubý a násilný výcvik zanechá na jeho povaze špatné následky. Jelikož jeho srst je velmi jemná a postrádá podsadu, je důležité chránit vipeta před prochladnutím pomocí psích funkčních oblečků. Stejně tak v létě dbáme na to, aby nedocházelo k přehřátí organismu. Jelikož se jedná o původně lovecké plemeno, hodí se spíše do aktivních rodin a ke sportovně založeným majitelům, kteří mu umožní vybít svou energii v podobě běhu či jiné sportovní aktivity. Ve sportovní kynologii se hodí nejen pro coursing, ale také pro agility a spoustu dalších psích aktivit.