Dobrman

0
1712

Historie
Vznik plemene se datuje k roku 1870, kdy byla účelně křížena plemena chovatelem Louis Dobermannem, který pro svou činnost výběrčího daní potřeboval dobrého hlídacího psa. Vzhledem k tomu, že měl i právo k odchytu volně pobíhajících psů, nečinil mu výběr psů žádný problém. Dodnes se však neví, která plemena stála na počátku plemene, pravděpodobně se s převahou jednalo o „psi řeznické“ a psy ovčácké. Tím plemeno získalo nejen ostražitost, ale také ochrannost svého majitele a území. Jelikož mělo spoustu pozitivních vlastností pro služební psy, byli velmi brzy uznáni německým kynologickým klubem. V průběhu 20tého století se postupně dobrmani rozšířili po celé Evropě.

Vzhled
Dobrman je středně velký a velmi dobře osvalený pes, který však nepůsobí mohutným dojmem, ale spíše atletickým. V kohoutku dosahují výšky kolem 70cm a váhou se pohybují v rozmezí od 30 do 45kilogramů. Samozřejmě feny jsou o něco drobnější než psi. Jejich tělo je kvadratického formátu s hrdým nesením.
Srst dobrmanů je krátká, lesklá a hladká bez přítomnosti podsady. Barevně jsou uznávány dvě varianty a to černá a hnědá. Obě jsou doplněny pálením, které se vyskytuje na tlamě, lících, nad očima, hrdle, na hrudníku, na tlapách, v okolí konečníku a na vnitřních stranách stehen. Pálení by mělo být červenohnědé a ostře ohraničené od základní barvy.

Povaha
Dobrmani patří mezi vysoce inteligentní a hlídací psi, kteří jsou velmi bystří a ostražití. Důležitá pro ně je ranná socializace, aby se předešlo následnému agresivnímu chování. Jelikož byly od začátku chovu šlechtěni pro práci, potřebují zaměstnání i pokud jsou pořízeni jako rodinní psi. Pokud jim není poskytnuto zaměstnání a zábava, pak se to může neblaze projevit na jejich chování, ať už v podobě destrukce okolí nebo sebe samých. Svou rodinu dobrman miluje ze všeho nejvíce a k jiným zvířatům je také přátelský, pokud je k tomu vychováván od počátku. Je potřeba, aby výchovu vedl zkušený a vyrovnaný člověk. Výcvik a výchova by měla probít s pevnou rukou, ale současně s láskou, aby z dobrmana vyrostl sebejistý a nebojácný pes, bez sklonů k agresivitě z nejistoty a špatného vedení od majitele.

 

Péče
Péče o dobrmana se skládá hlavě ze správné výchovy a vedení. Jsou citově vázáni na svého majitele, proto se nehodí jako pes pro celodenní pobyt v kotci. Je rád se svou rodinou a rád vykonává jejich činnosti. Hodí se i pro sportovně nadané a aktivní lidi, svému majiteli splní vše, co mu na očích uvidí. Při výchově je potřeba postupovat důsledně, trpělivě a s velkou láskou. Rozhodně bychom neměli používat hrubé zacházení, které by mělo nesmírně negativní následky na jeho povaze, tak jako u jiných plemen psů.
Péče o srst není náročná, stačí otírat vlhkým hadříkem, v chladném období roku chráníme psy před prochladnutím, jelikož jejich srst postrádá podsadu, která by je chránila.