Basenji

0
1449

Historie

Jako plemeno patří basenji mezi nejstarší psy vůbec, což dokazuje i jeho zařazení do FCI skupiny. Pocházejí ze psů, kteří v Africe doprovázeli Pygmeje a pomáhali jim v lovu. I přesto, že je to starobylé plemeno, vstoupilo do povědomí teprve nedávno. První psi byli dovezeni do Evropy zhruba před sto lety, ale bohužel zde vymřeli na psinku. Až ve 30tých letech 20.století se podařil první odchov a od té doby jejich počty nejen v Evropě stoupají.

Vzhled

Basenji patří mezi středně velká plemena psů a  v kohoutku dosahují okolo 40cm. Váhově se pohybují okolo 10kg, celkově dělají dojem štíhlých a elegantních psů. Basenji mají lehce a jemně stavěnou kostru, v poměru k tělu nás uchvátí dlouhé nohy. Jejich hlava je mírně špičatého vzhledu a je charakteristická tvořícími se vráskami. Hlavu doplňují vztyčené, ostražité uši spolu s mandlovýma očima. Jejich ocas je vysoko posazen a je nošen ve stočeném tvaru těsně nad hřbetem.

Jejich srst je krátká a velmi hustá, na dotek však vyniká svou jemností. Barevně můžeme potkat psy v barvě černobílé, červenobílé, trikolórní popřípadě žíhané s bílými znaky.

Povaha

Basenji nikdy neštěká, ale němý také není. Vydává spoustu zvuků, které mohou připomínat smích nebo jódlování. Co se týče jeho povahy, jedná se o dost rezervovaného a nedůvěřivého psa, který není mazlíčkem v pravém slova smyslu. I přesto, že svého pána velmi miluje, miluje stejně svobodomyslnost, a proto je o něco náročnější na výchovu, je potřeba pevná a  laskavá ruka. Výchova a socializace je však velmi potřebná, aby se příliš neprojevovala jeho svobodomyslnost a dominance. Je velmi inteligentní, ale nejraději by o svém životě rozhodoval sám, a to za jakýkoli okolností. Miluje pohyb, hodí se spíše k majitelům, kteří jsou sportovně založení a  poskytnou mu dostatek sportovního vybití. Basenji si potrpí na čistotu a  nejednou jej spatříte, jak si čistí svůj kožich podobně jako to dělají kočky.

Péče

Jelikož si sami pečují o srst, nekladou v tomto směru velké nároky na svého majitele. Co je však důležité, je držet jej v teple a v zimě či vlhku si dávat pozor, aby neprochladl. Na zimu jsou stále velmi citliví. Rozhodně se nehodí pro venkovní odchov v kotci. V zimě jim raději pořídíme funkční oblečení, které je ochrání před nepřízní počasí. Velmi náročný je basenji na výchovu, nikdy nebude stoprocentně poslušný. Je potřeba notná dávka trpělivosti, laskavosti, vytrvalosti a lsti. I přesto, že se nejedná o agresivní plemeno, nehodí se do rodin s dětmi. Svou nelibost jim umí dát najevo a dětské hry nejsou pro něj tou pravou zábavou. Basenji má v sobě zakořeněnou loveckou povahu a v lese se snadno rozběhne za svou kořistí bez ohledu na svého majitele. Pokud si jej však pořídí sportovně založený majitel, který dokáže respektovat jeho svobodomyslnost, pak si budou naprosto vyhovovat a budou skvělými parťáky.