Psí výstavy

0
1718

Někteří majitelé a chovatelé si nedokážou život psa bez výstav představit a mnozí lidé, co se došli jen podívat nechápou, když se v jejich slovech honí samí CACIBové či resCaCIBové. O to složitější to má majitel, který si koupil nového pejska, o výstavách v podstatě jen slyšel a chce s ním výstavu zkusit poprvé. Pro něj i pro pejska je to velký zážitek, který je buď přesvědčí k opakovaným návštěvám výstavního kruhu nebo si naopak řeknou, že to nemají zapotřebí a výstavy přenechají jiným.

Dojde-li náhodný pozorovatel na výstavu psů, zjistí, že je tam několik kruhů, kolem kterých sedí majitelé se svými miláčky a nadšeně listují v jakési tlusté knize a horlivě u toho debatují. Nejedná se o nic jiného, než o to, že každý z těchto majitelů sedí před kruhem, kde se vystavuje jeho plemeno a listuje v katalogu vystavovaných psů, buď aby zjistil kolik je pejsků v jeho kategorii či jaký pes a z jaké chovatelské stanice se právě vystavuje. Tyto informace zjistí podle čísla, která má na sobě každý vystavovatel a pod kterým je pes veden v katalogu.

Obvykle se začíná vystavovat od nejmladší pejsků, tj. od kategorie štěňat. V této kategorii jsou pejsci ve věku od 4 do 6 měsíců. Pro štěňátka je to většinou nová zkušenost a tak není divu, že některá se sotva plouží v kruhu nebo se dokonce brání jakémukoliv pohybu. Proto se v této kategorii ještě tolik nehodnotí, jak pejsek umí chodit a stát. Ale samozřejmě, když to některý z nich umí lépe, je patřičně oceněn.

Za štěňaty následuje kategorie neboli třída dorostu. Sem patří už o odrostlejší pejsci ve věku od 6 do 9 měsíců. Většina pejsků v téhle kategorii se s výstavou již setkala a ví co je čeká. Najdou se ale i takoví, kteří tam jsou poprvé a vykuleně zírají, co se to děje. Ale obvykle po pár kruhových kolech zjistí, co a jak. V obou třídách se dostávají pouze dvě ocenění a to nadějný a velmi nadějný. Ocenění jsou udávaná dle toho, jak moc pejsek vyhovuje daným standardům plemene. Pak se vždy u prvních čtyř určí pořadí a určí se nejhezčí pes z dané kategorie.

Pak už následují třídy, ve kterých se člověk často potkává se psy, kteří už mají několik výstav za sebou a vědí jak se mají chovat a jak se postavit. Začíná se od třídy mladých, kde jsou pejsci ve věku 9 – 18 měsíců, na tuto třídu navazuje mezitřída, do které se řadí psi ve věku 15 – 24 měsíců, pokračuje se třídou otevřenou, pro psy od 15 měsíců, přes třídu pracovní, pro pejsky od 15 měsíců se složenými pracovními zkouškami. Po třídě otevřené následuje třída šampiónů a nakonec se obvykle vystavují nejstarší pejsci a to ve třídě veteránů, kde jsou zařazeni pejsci od 8 let.

Ve starších kategoriích jsou již pejsci oceňováni známkami výborný, velmi dobrý, dobrý, dostatečný ale dokonce i vyloučen z posuzování či neposouzen. Nejlepší pejsci, kteří pak dostanou známku výborní, jsou posuzováni mezi sebou a u čtyř z nich se později určí ještě pořadí, aby se ukázal z nich ten nejlepší.

A jaké tituly může váš svěřenec získat?

Pro nejlepšího mladého pejska čeká titul CAJC což znamená čekatelství národního šampionátu mladých. A starší pejsci dostávají tituly:

CAC – čekatelství národního šampionátu
Res CAC – rezervní čekatelství národního šampionátu
CACIB – čekatelství mezinárodního šampionátu krásy
CACIT – čekatelství mezinárodního šampionátu práce
BOB – vítěz plemene
BIG – vítěz skupiny
BIS – vítěz soutěže

Nejstarším pejskům je udělován obvykle titul nejlepší veterán. Kromě těchto titulů může být výstava od výstavy několik soutěží, například soutěž o nejlepší chovatelskou skupinu či pár, popřípadě nejlepší mladý pes či fena nebo nejlepší dorost. Ovšem výstava psů není jen o samotné kráse psa. Najdou se zde i soutěže mladý vystavovatel, kde se předvádí, co nejlepší vystavení psa. Protože na výstavách nejde jen o to ukázat jakou má pejsek srst a postavu, ale měli by se svým majitelem tvořit dokonalou harmonii a oba dva by se měli předvést v tom nejlepším světle. Celá tíha není tedy kladena jen na psa, ale i na jeho majitele, respektive vystavovatele.