O kudlance jste již pravděpodobně někdy slyšeli. Patří do řádu dravého hmyzu, který se proslavil jedním zajímavým rituálem během páření, tedy zajímavým alespoň pro jednoho účastníka rozmnožování. Kudlanka je ideální volbou pro chovatele začátečníky, jelikož ji můžete chovat i ve větší skleněné lahvi. Samozřejmě je lepší kudlance dopřát místa více, aby si užila opravdu spokojený život. Jak je to tedy s chovem kudlanky?
Zajímavý rituál
Většinou se každému člověku, který už o kudlance slyšel, spojí s kudlankou vražedné sklony, které kudlanka aplikuje na svého partnera. Kudlanka totiž během rozmnožování se svým partnerem začíná svého milého požírat. Na jeho těle si začíná pochutnávat od hlavičky, kterou ukousne ještě během kopulace. Až poté spořádá zbytek jeho těla. Pravdou je, že to kudlanek nemusí být zásada. Většinou to dělají z důvodu nedostatku potravy.
Chov kudlanek
Chovatel začátečník může po kudlance s klidem sáhnout. Velmi však záleží na tom, jaký druh kudlanky si vyberete a také, jakou bude mít velikost. Pravdou je, že kudlanka nemusí býti jen malá. Jejich velikost se pohybuje mezi 1 cm až 20 cm. Nejběžněji chovanou kudlankou je kudlanka karolínská, kudlanka africká dravá, různobarevná nebo přilbová.
Insektárium
Při zařizování domova pro kudlanku velmi záleží na tom, jak velkou kudlanku jste si pořídili. Připravit ji můžete skleněné insektárium, kde budete moci kudlanku pozorovat. Insektárium by mělo být dostatečně vysoké, tzv. mělo by být vždy minimálně několikrát větší než výška samotné kudlanky. Horní část insektária by měla být opatřena materiálem, který dobře propouští vzduch. Do insektária určitě umístěte větvičky k lezení, které umístíte vertikálně i našikmo. Pravidelně také insektárium roste, jelikož kudlanka neumí pít z nádoby. Měla by mít také dostatek světla a teplotu kolem 25 stupňů Celsia.
Čím kudlanku krmit?
Kudlanka většinou požírá vše, co se hýbe, proto byste ji měli chovat samostatně. Vystačí si s různými druhy hmyzu, který však nepřesáhne šestinu délky kudlanky a také larev. Dopřejte kudlance potravu podle její velikosti, například mšice, octomilky, malé cvrčky a dospělým kudlankám dopřejte i větší hmyz.