Automatické líhně neboli inkubátory na drůbež nejsou pouze výsadou velkochovů, ale využívat je můžou i domácí chovatelé, pro které je chov drůbeže často spíše koníčkem. Nejčastěji se automatické líhně pochopitelně využívají při chovu slepic, ale využít je lze i pro další druhy drůbeže – líhně patří mezi důležité potřeby pro chov křepelek, hus, kachen či krůt. Použít je pak lze dokonce i v případě líhnutí pštrosích vajec.
Obsah
Význam automatických líhní
V první řadě je vhodné uvést, k čemu automatické líhně vlastně slouží a proč by líheň měli mít ve své výbavě všichni chovatelé, kteří chtějí ve svém chovu přivítat nové přírůstky. Automatické líhně mají za úkol pomáhat s umělým odchovem drůbeže. Pro chovatele, kteří se zabývají cíleným líhnutím drůbeže, jsou tato zařízení nezbytná, ale opomíjet jejich přínos by neměli ani ti chovatelé, kteří se potýkají s problémy s přirozeným líhnutím drůbeže. Tento problém nastává, pokud drůbež nesedí na vejci tolik času, kolik je potřeba pro přirozené dokončení líhnutí.
Jak automatické líhně fungují
K líhnutí vajec přispívají automatické líhně tím, že pro líhnutí nepřetržitě zajišťují ideální podmínky, co se týká teploty a případně také vlhkosti. Teplotu uvnitř líhně je možné nastavovat podle potřeby po malých krocích, některé modely líhní umožňují nastavit teplotu s přesností na desetinu stupně Celsia. Následně líheň udržuje vejce v prostředí s konstantní teplotou, zpravidla lze volit teplotu v rozmezí 20–40 °C. Teplotu v líhni samozřejmě sleduje přesný teploměr, bez kterého by se systém pro řízení teploty neobešel, a tato teplota je rovněž pro informaci zobrazována na displeji líhně.
Vejce se v líhni v pravidelných intervalech, například po dvou hodinách, otáčí, pro zajištění co nejrovnoměrnějších podmínek pro celý obsah vejce. Interval otáčení je možné obvykle přizpůsobit podle individuálních potřeb chovatele.
Kromě teploty ovlivňuje úspěch líhnutí také vlhkost vzduchu uvnitř líhně. Regulací vlhkosti jsou však vybaveny jen vybrané modely líhní. Nejjednodušším typem regulace vlhkosti je samovolné odpařování vody z nádržky, vyspělejší modely líhní jsou vybaveny automatickým inteligentním zvlhčovačem a profesionální líhně lze navíc napojit na vodovodní řad, díky čemuž se není nutné starat o doplňování vody.
Výběr automatické líhně
Při výběru automatické líhně musíte vzít v úvahu několik parametrů, abyste pořídili model vhodný pro váš způsob využití. Nejprve je třeba určit, zda potřebujete profesionální skříňovou líheň určenou pro velkochovy, nebo vám bude stačit domácí plastová líheň. Zhodnotit velikost vlastního chovu a plánované využití líhně nebývá složité, takže toto rozhodnutí je obvykle jednoduché.
Následuje rozhodnutí, jakou má mít líheň kapacitu. Do nejmenších modelů domácích líhní se vejde třeba jen kolem 10 slepičích vajec, do těch větších kolem 50, nebo dokonce i 100 slepičích vajec. Profesionální vícepatrové líhně pro velkochovy můžou mít kapacitu až pro několik stovek slepičích vajec.
Poté na vás čeká volba, zda zvolit líheň se schopností regulace vlhkosti, nebo bez ní. Všímat se pak vyplatí i zdánlivých detailů, jako je množství zobrazovaných informací na displeji a způsob ovládání.
Líhně s prosvětlovačkou vajec
U výběru líhně ještě zůstaneme. Některé automatické líhně můžou práci s vejci ještě více usnadnit – to když mají integrovanou prosvětlovačku vajec. K čemu prosvětlovačka vajec slouží? Díky ní lze už po několika dnech (zhruba týden po vložení vajec do líhně) zjistit, zda je vejce oplozené, nebo neoplozené. Oplozená vejce pak v líhni necháte, zatímco ty neoplozená můžete s klidem spotřebovat v kuchyni. Oplozená vejce poznáte tak, že po prosvícení bude viditelná cévní struktura a vyvíjející se embryo. Vejce by se neměla prosvětlovat zbytečně dlouho, aby nedošlo k poškození plodu.
K dostání jsou na trhu také samostatné prosvětlovačky vajec, ale pokud ji už máte integrovanou v líhni, žádné externí zařízení nepotřebujete, což je poměrně praktické.