Jak na úspěšný lov dravců?

0
1627

Chodíte rádi na ryby? A jaký druh nejčastěji chytáte? Pokud to jsou dravci, poradíme vám, co udělat pro to, aby vám stoprocentně zabrali.

Každý rybář zřejmě ví, že ve sladkovodních vodách žije hned několik druhů ryb. Ty se podle způsobu obživy dělí na dravé (masožravé) a nedravé (všežravé). Mezi dravce, na něž v českých řekách, jezerech a rybnících můžete narazit, patří především štika, pstruh, candát, úhoř, bolen, sumec a okoun. A jak na jejich lov?

Lovíme dravé ryby

Lov dravců je v mnoha ohledech specifický. V první řadě se při něm neobejdete bez speciálního rybářského prutu. Pruty na dravce se dělí na castingové, přívlačové a baitcastové. Jaký zvolit? To záleží na mnoha faktorech. Pro lov z lodě je například vhodný prut castingový.

Přívlačové a baitcastové

V našich vodách se však dravé ryby nejčastěji loví na tzv. přívlač. Tato rybářská technika je založená na vedení nástrahy tak, aby kopírovala pohyb živočicha, který chytané rybě slouží jako potrava. Chytaná ryba zkrátka nástrahu zamění za zdroj své potravy. Do kategorie přívlačových prutů patří i pruty baitcastové.

Zaměřeno na navijáky

Vašemu zájmu by však neměly uniknout ani speciální navijáky na dravce. Ty zase mohou být vybavené přední brzdou, zadní brzdou či bojovou brzdou. Navijáky s přední a zadní brzdou se od sebe liší způsobem utahování a povolování.

Přední, nebo zadní?

Přední brzda se povoluje doprava a utahuje doleva. U zadní brzdy to je obráceně. Největší oblibě se mezi rybáři těší navijáky se zadní brzdou umožňující ve srovnání s navijákem s přední brzdou rychlejší reakci.

Bojová a volnoběžná

Dalším typem jsou navijáky s bojovou brzdou, které lze již z titulu jejich názvu doporučit při souboji s rybou. Brzda na navijáku však může být i volnoběžná. V tom případě jsou součástí navijáku dva brzdné systémy, které rybář mezi sebou přepíná.

Jaká návnada?

Důležitá však je také návnada. Zkušení rybáři používají kousky rybího masa, korýše, žížaly či třpytky. Zabírají ale i návnady umělé, tedy například různé gumové nástroje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here