Jaký je opravdový život roztomilých surikat?

0
2302

Se surikatou se v našich podmínkách můžete setkat jedině v zoologických zahradách. Surikaty totiž obývají suché savany, pouště a polopouště v jihoafrickém vnitrozemí. Surikaty proslavila především jejich roztomilost a způsob jejich pohybu. Jaký je však opravdový život surikat v přirozeném prostředí?

Surikata

Surikata je tzv. promykovitá šelma. Dosahuje hmotnosti 600- 975 g a délky těla 25-35 cm. Poznáte ji podle specifického vzhledu i chování. Na obličeji jsou surikaty hnědé, vrchní část těla je stříbrnohnědá a na hřbetu mají osm tmavých pruhů. Kolem očí mají specifické tmavé kroužky a špička jejich ocasu je také tmavá. Zajímavé je, že srst pomáhá surikatám regulovat teplotu těla. Ráno se surikaty budí se srstí rozevlátou, která dovoluje slunci dostat se až k pokožce a během dne srst přiláká zpět k tělu. A pohledu surikat se jednoduše nevyhnete, jelikož vidí na vzdálenost až několik set metrů. Výborný je nejen zrak surikat, ale také čich, kterým hledají potravu uvnitř písku.

Život a stravování surikat

Surikaty se dostávají k potrav díky drápům, které jim pomáhají vyhrabat nory, ale také najít vhodnou potravu. Tu tvoří hmyz, drobní hlodavci, ale také ptačí vejce, hadi či štíři. Surikaty totiž nejsou žádní poseroutkové. Surikaty své zkušenosti předávají mláďatům, která je lovení jedovatých štírů záměně učí. Pro surikaty je typická strážní ochrana. Tedy že vždy několik členů skupiny má strážní funkci a v případě nebezpečí začnou produkovat štěkavé zvuky. V tu chvíli se všichni schovávají do nor. Surikaty si pro své hlídkování volí vyvýšená místa, aby dobře viděli na okolní prostory. Zajímavé, že surikaty používají různé druhy varovných signálů podle toho, jaké nebezpečí vidí, zda na zemi, ve vzduchu atd. Ještě jsme zapomněli říci, že surikaty žijí ve skupinách až 30 jedinců. Tato skupina má přísnou sociální strukturu.