Stříhání psů

0
1948

Většina majitelů tzv. společenských plemen navštěvuje psí salony, kde jim pejsky nejen učešou, ale i ostříhají (a často taky podle nejnovějších trendů), popřípadě je vykoupou. Ovšem ne vždy se jedná o hezky upravované domácí miláčky, kteří chodí jen na pravidelnou úpravu a doúpravu. Mnohdy se jedná o tzv. zákrok první pomoci, kdy dojde do salonu pejsek úplně zaplstěný, že nemůže už ani chodit. Teď si možná pomyslíte, že přeháním, ale bohužel i takové případy se stávají. Ovšem zaplstěná srst není to nejhorší, co pejska v takovém stavu trápí. Pod zasukovanou srstí se udržuje větší teplo a vlhko a s tím se pojí následné obtíže, ať už v podobě zánětů kůže, parazitárních infekcí nebo třeba plísní. Nejhorší nakonec je, když si majitel, který celou dobu o srst nepečoval, přeje, aby upravovatelka vytvořila nejméně šampiona krásy a ještě mu zachovala chlupy. Přitom pro něj i pro pejska by bylo nejlepší zvolit střih nakrátko, jinak se tatáž situace bude nadále opakovat.

Jak tedy vybrat tu správnou úpravnu psů? 
Nejprve je nutno dát si ruku na srdce a připustit si v jakém stavu má můj svěřenec srst a jakou má povahu. Když po mě i po cizích lidech venku pejsek vyjíždí a nenechá na sebe ani sáhnout, těžko můžeme čekat, že jej upravovatelka zkrotí a bude tam hodný jako beránek. Vhodné by tedy bylo na povahu svého pejska před návštěvou upozornit a také se zeptat na zkušenosti s úpravnou ve svém okolí.
Já osobně dávám přednost salónům a úpravnám, kde mohu jít se svým psem a počkat na něj. Jelikož znám povahu svého psa a vím, že je klidnější, když mě vidí a hlavně jsem já klidnější, když vidím, jak je se psem nakládáno a co vše je používáno. Dle mého názoru: pokud se za svou práci a postup nestydím, nevidím důvod nevyhovět majiteli. Samozřejmě i majitel by měl mít určitou soudnost a nedělat tragédii z toho, když náš miláček zakňučí, protože byl zatahán za chloupky a brát vše v rozumné míře.

A co vše můžeme od úpraven očekávat?
Jak jsem již psala na začátku článku, úpravu psů vyhledávají hlavně majitelé společenských a dlouhosrstých plemen. Proto nejčastějšími úkony je ostříhání a vyčesání. Mnohé salóny však také nabízejí jako základ služeb koupání, čištění análních žlázek, stříhání drápků či trhání chloupků z uší. Zkušenější majitelé úpraven vám jsou schopni poradit i v oblasti následné péče a to jak ve střihu, který by pejskovi slušel, tak v poradenství ohledně přípravků, které by bylo vhodné používat při koupání, aby se předcházelo přílišnému vysušování či naopak, aby byla srst krásná na výstavu a váš pejsek měl větší šanci stát se šampiónem.
Pokud máme krátkosrstého pejska, je možné jej v úpravnách vykoupat i když je větších rozměrů. Pravděpodobně tam na něj budou mít zařízení a vám to ulehčí práci. Navíc je možno zrovna nechat ostříhat drápky a vyčistit anální žlázky, což je u většiny úpraven v ceně.

A jaké základy jako majitel bych měl dodržovat?
Nesmíme se divit, že nás někdy v úpravnách odmítnou. Pokud chceme pejska vyčesat a ne koupat, měl by přijít do úpravny čistý.
Další záležitostí jsou parazité. Majitelé salónu nemají za zákazníka jen jednoho pejska a v některých jim pejskové procházejí pod rukama celý den. Proto by každý pes, který do salonu přijde, měl být prostý veškerých parazitů a infekčních nemocí, aby se omezilo riziko jakéhokoli zavlečení či šíření nemoci. Asi byste také nebyli rádi, kdyby si váš pejsek z úpravy neodnesl jen krásnou srst, ale i nějakou tu blešku. To stejné platí o infekčních nemocích.
Následně už je to určitá zodpovědnost a sebekritika, kdy nelze očekávat, že ze psa, na kterého nikdo nesáhnul celý rok, se najednou vyklube šampion z přední stránky magazínu pro psy.

Pokud nás majitel úpravny požádá o opuštění místnosti, protože se pejsek na stole šíleně vzpouzí. Měli bychom mu vyhovět, i když jsme se předtím domluvili jinak. Nikdo vám nebrání stát za dveřmi, ale někteří pejskové se naopak uklidní, pokud svého majitele nevidí. Proto je dobré znát charakter svého psa a podle toho jednat. Také nelze čekat, že pes, který kouše i majitele najednou bude klidný jako beránek.

V závěru článku bych chtěla říci, že je sice krásný jorkšír s chlupy až po zem, ale také musíme zvážit starost o takovou srst. Pokud víme, že nebudeme mít čas ji upravovat, je vhodnější pejska ostřihat na krátko. Sportovní styly taktéž mnohým plemenům sluší a pejskovi tím prokážete velkou službu.