Arabský chrt – Sloughi

0
1045

Historie
Stejně jako většina chrtů byl i arabských chrt vyšlechtěn pro lov. Jeho hlavní kořistí byly gazely a zajíci. Byl vyšlechtěn již před 1000lety na Africkém kontinentě v oblasti Maroka. Pro jeho majitele byli sloughi ihned po koni nejcennějším majetkem, protože při lovu byli velmi rychlí a pro své pískové zbarvení téměř neviditelní. V dnešní době se z loveckého psa stal spíše pes společenský a rodinný, který svou loveckou vášeň vybíjí při dostizích.

Vzhled
Sloughi patří mezi hladkosrstá plemena chrtů, který vyniká svou štíhlostí a výškou. Výškově se sloughi pohybují okolo 70cm, kdy samozřejmě feny jsou o něco měnší a váhově lehčí. I přesto, že vypadá křehce, je velmi dokonale osvalen a uzpůsoben k rychlému běhu, kdy dosahuje rychlosti až 55km/hod. Na hlavě dominují oválné oči, které mají spíše výraz smutných psích očích, než výraz živého a energického psa. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru a přiléhají k hlavě. Tělo pokrývá krátká, hladká a přiléhavá srst, která je naopak až hedvábná. Barevně se můžeme setkat se psy čistě pískovými nebo pískovými s maskou, výjimkou také nejsou psi červeně pískoví nebo žíhaní.

Povaha
Sloughi působí vždy velmi elegantním a ušlechtilým dojmem. Jsou velmi věrni svému majiteli, kterého dokáží až s nevídaným zaujetím bránit, před jakýmkoli nebezpečím. K cizím lidem si zachovávají odtažitý přístup a je potřeba si je získat. Pokud se mu cizí člověk nelíbí nebo nedá psovi čas, aby mu začal věřit, může se chovat až agresivně. I přesto, že se jedná o loveckého psa, dokáže ocenit pohodlí domova. Rozhodně to není plemeno, které by bylo schopno strávit celý den nicneděláním a o samotě. Jeho majitel je pro něj velmi důležitý, a proto je nutno, aby jeho výchova byla vedena laskavou, ale pevnou a trpělivou rukou. Také se nehodí k lidem,kteří tráví většinu dne posedáváním. Sloughi potřebuje jako většina chrtů pohyb, pohyb a zase pohyb, samozřejmostí je pak přiměřený odpočinek. Při správné socializaci je z něj však milující a oddaný pes, který má rád děti i ostatní domácí zvířata. Vše je u něj založeno na výchově a okolí.

Péče
Vzhledem ke krátké srsti, není potřeba nějaká velká péče o ni. Stačí jednou týdně přetřít vlhkým hadříkem. Důležité je však dbát, aby nám v zimně pes neprochladl a v létě naopak nedostal úpal. Na co je však sloughi náročný, je pohyb. Nejspokojenější je, pokud má aktivní a sportovně založené majitele, kteří mu dopřejí každodenní pohyb a možnost se proběhnout.