Australská kelpie

0
1244

istorie
Jedná se o plemeno celkem mladé, které vzniklo v roce 1870. Základy australským kelpiím položili pravděpodobně kolie, které přicestovaly spolu se svými majiteli ze Skotska. Kolie pak byly kříženy s dalšími ovčáckými a honáckými plemeny, která byla přivezena z Anglie a Skotska, aby vznikl pes se skvělými pracovními schopnostmi a odolností, aby zvládl těžké klimatické podmínky Austrálie. Ze začátku existovalo několik linií těchto skvělých pracovních psů, nakonec však byly sjednoceny do jedné se zachováním pracovních vlastností a staly se nejoblíbenějšími pracovními psy na australských farmách.

Vzhled
Australská kelpie nepatří k žádným psím velikánům. V kohoutku měří kolem 48cm, kdy feny jsou samozřejmě drobnější a menší. Váhově se pohybují kolem 20-30kilogramů, takže jsou dostatečně statnými psy s perfektním osvalením těla. Hlava se podobá liščí se stejnou bystrostí v očích. Uši jsou středně velké, široko posazené a na koncích vybíhají ve špičky. Jejich srst je krátká a tvrdá s velmi hustou podsadou, která jim pomáhá odolávat v drsných podmínkách.Barevně můžeme spatřit kelpie černé, černé s pálením, hnědé, červenohnědé, čokoládové nebo kouřově modré.

Povaha
Jako plemeno ovčácké, mají australské kelpie velkou výdrž. Jsou hbité, čilé a velmi rády a ochotně pracují. Jsou chytré a velmi inteligentní. Je vhodným kandidátem pro sportovní využití, ať už v podobě agility, flyballu nebo záchranných pracích. Mají velmi vyrovnanou a klidnou povahu a k lidem jsou neagresivní. Velmi hluboko mají zakořeněnou vlastnost hlídání stáda. Důležitá je jejich brzká socializace s ostatními psy, abychom předešli pozdějším problémům s agresivitou vůči jiným psům. Svému majiteli jsou velmi oddané a dovedou jej velmi silně bránit.

Péče
Australské kelpie nepotřebují příliš důkladnou péči o srst, stačí je pravidelně pročesat. V době línání je vhodnější častější pročesávání. Na co jsou však náročné, je pohyb a zaměstnání. Pokud nemá dostatek pohybu, můžou se začít nudit, což se negativně projeví na jejich chování, které může vyústit až v agresivitu. Proto se hodí k aktivnímu majiteli, který tráví spoustu času pohybem. Pokud nemáte možnost využít jejich ovčáckého instinktu, rády se naučí jinému psímu sportu. Vámi zadané úkoly bude plnit do posledního detailu a bude očekávat další a další. Rozhodně to není pes k samotnému životu na zahradě. Potřebují pohyb, lásku majitele a zaměstnání.