Bedlington teriér

0
1147

Historie
Za původní domovinu bedlingtona se považuje Velká Británie, kde v minulosti bylo chováno nepřeberné množství různých teriérů. Jejich historie se začala zhruba před více než 200lety. Jednalo se o mnohoúčelové plemeno, který byl využíván nejen na lov, ale také chránil obydlí před hlodavci nebo zloději. Koncem 19.století dosáhlo plemeno uznání a dnes je nejčastěji využíván jako společenský pes. Přesto se jeho lovecké vlohy nikam nevytratili a lov lišek nebo jezevců má v sobě silně zakořeněn.

Vzhled
I když na první pohled vypadá velmi křehce a štíhle, jedná se o neobvykle mrštného a dobře osvaleného psa. Jedná se o středně velké plemeno, kdy kohoutková výška se pohybuje kolem 39cm, váhově se pohybují v rozmezí od 8 do 10 kilogramů. Hlava má hruškovitý až klínovitý tvar, který se zužuje směrem k nosu. Hlavu doplňují sametově jemné uši, které jsou na konci zakončeny bělavými „střapci“. Pro jeho stavbu těla je typický klenutý, tzv.“kapří“ vzhled. Ocas mají nízko posazený a ke konci vybíhá do špičky. Dalším typickým znakem je jejich srst, která je velmi hustá, nelínající, se sklonem ke kudrnatosti a cupovitosti. Srst není přilnavá k tělu, ale drátovitá také není.Zajímavostí je, že štěňata se rodí černá nebo tmavě hnědá a postupně se barva mění na světlejší modrou,játrovou nebo jejich přechod.

Povaha
Bedlington je velmi energetický a čilí pejsek, který se nezalekne jen tak něčeho. Jeho lovecké pudy jsou v něm silně zakořeněny. K rodině a majiteli se však chová velmi přátelsky a láskyplně. Většinou se fixuje na jednu osobu, která je pro něj středem vesmíru.Problém nastává, pokud máte doma i jiné mazlíčky, pak je s největší pravděpodobností bude lovit, pokud s nimi nevyrostl od štěněte. Potřebuje však jisté vedení, které mu láskyplně ukáže, kde jsou meze a kdo je pánem. Důsledně je potřeba jej naučit přiběhnutí na zavolání, které oceníte zvláště při jeho lovecké vášni.

Péče
Výhodou bedlingtonů je, že jejich srst nelíná, takže vám odpadá starost s padající a všude se povalující srstí. Jejich srst vyžaduje občasné ostříhání a trimování. Také nesmíme zapomínat na pravidelné česání, aby se z krásné srsti nestala hrubá a naprosto zničená vlna. Pokud si sami na úpravu netroufáte, je lepší navštěvovat psí salon, který má se stříháním a trimováním bedlingtonů zkušenosti. Dále je dost náročný pes na pohyb, takže se hodí spíše k aktivním a sportovně nadaným lidem. Při nedostatku pohybu si může svou energii vybíjet jiným a mnohdy nežádoucím způsobem. Můžete s ním zkusit spoustu psích sportů, které jej nejen zabaví, ale také dostatečně unaví.