Briard

0
2183
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie

Původ Briarda je nutno hledat na území dnešní Francie, od které je odvozen i jeho druhý český název francouzský ovčák. Původně byl především v rukou francouzské šlechty jako pes strážní a lovecký. Až o  něco později se dostal i k prostému lidu a mezi farmáře, kde plnil důležitou ovčáckou službu. Přesný původ briarda je zahalen tajemstvím, první zmínky o  psech jim velmi podobným se objevují již ve 14.století. V 19. století se první jedinci dostávají na psí výstavy a sjednocuje se standart plemene. Do České republiky byli briardi dovezeni poměrně pozdě a to až kolem 70 let 20. století.

Vzhled

Briardi jsou řazeni mezi plemena většího vzrůstu, v kohoutku dosahují průměrně velikosti 60cm. Váhově se briardi pohybují okolo 35kilogramů, váha samozřejmě záleží nejen na výšce, ale i na pohlaví daného jedince. Na velikosti briardům dodává nejen pevná a dobře osvalená kostra, ale také velmi dlouhé a  drsné chlupy. Hlava i přes celkový mohutný výraz psa je tenká a k čenichu se zeštíhluje. Hlavu doplňují poměrně velké oči a středně velké vysoko nasazené uši, které nepřiléhají k hlavě. Zvláštností plemene je dvojitý paspárek na zadních končetinách.

Barevně můžeme spatřit několik variant: černá, šedá a plavá, povoleny jsou snad všechny kombinace barev až na bílé, dvojbarevné a mahagonové zbarvení.

Povaha

Briard by měl být ostražitý a odvážný pes bez známky agrese či nejistoty. Většinou se jedná o sebevědomé a vyrovnané psy, kteří jsou si vědomi své velikosti a mohutnosti. K cizím osobám je nedůvěřivý, ale svou rodinu dokáže bránit velmi dokonale. Uplatní se například jako hlídací pes, ale i jako pes služební. Svou rodinu velmi miluje a nehodí se k pobytu u  boudy. I když je pro ně rodina tím hlavním, nikdy by neměly děti zůstávat se psem zcela o samotě. Jsou velmi inteligentní, je potřeba, aby jejich výchovu opět vedla vyrovnaná a  sebejistá osoba, která nebude na psa hrubá, ale bude mít notnou dávku trpělivosti. Hrubé zacházení může ze psa vytvořit agresivního a nejistého jedince, který může být pro své okolí velmi nebezpečný. Proto je nutné briarda cvičit láskyplně s pevnou rukou.

Péče

Briardi jsou velmi nároční na úpravu srsti. Je nutné ji pravidelně a důkladně pročesávat, aby se předešlo tvorbě chuchvalců, které se těžko odstraňují. Srsti byste se měli věnovat minimálně jednu hodinu týdně.Také je důležité vystřihávat srst mezi tlapkami. Pokud se vám nedaří srst udržovat a je váš briard spíše jedním velkým chuchvalcem, je lepší jej nechat ostříhat, aby nedocházelo k zapařování srsti pod extrémně zacuchanou srstí. Stejně jako je náročný na úpravu srsti, je náročný na pohyb a  vybití své energie. Jako služební a pracovní plemeno potřebuje pořádné procházky, výběh či jiné příležitosti, jak by svou energii využil. Výchova briarda není jednoduchá, a proto se nehodí pro začínajícího chovatele bez zkušeností se psy. Další péče je již stejná v podobě kvalitní a vyvážené stravy a pravidelné kontroly zdravotního stavu.