Gordonsetr

0
1586
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie
Vznik plemene se odhaduje kolem 18. století, kdy na hrabství vévody Gorgona bylo chována spousta loveckých psů. Jen náhodou a pravděpodobně omylem panského sluhy došlo ke zkřížení setra a kolie. Ovšem je nutno pamatovat, že kolie v dřívějších dobách byly mnohem mohutnější, než je tomu dnes. Výsledkem tak byl pes mohutnější, silnější a černý s pálením. Vévodovi se psi natolik zalíbili, že se stal jejich patronem a dále pokračoval v jejich šlechtění.

Vzhled
Gordonsetr patří mezi největší setry a v kohoutku dosahuje výšky kolem 64cm, váhově se pohybují v rozmezí od 24 do 30 kg. I přesto, že se velmi podobá anglickému setru, je o něco málo robustnější a pevnější stavby. Přesto však nepřestává působit elegantním dojmem. Hlavě dominují jasné hnědé oči s inteligentním a živým výrazem. Jejich uši jsou středně velké a přiléhají k hlavě. Ocas mají rovný, kratší a ke konci se zužuje. Srst gordonsetrů je lesklá, hladká a polodlouhá. Vždy by měla být uhlově černě zbarvená s jasně rezavým pálením. Pálení se vyskytuje na hlavě, hrudi a nohou.

Povaha 
Gordonsetr patří mezi kamarádské, mírné a rodinně oddané psy. Řadí se mezi velmi vhodné rodinné psy, ale pořád je nutno být obezřetný a vždy zachovávat základní pravidla při hraní dítěte se psem. Jsou velmi inteligentní a zvídaví psi, jejich lovecký pud je někdy silnější než oni a tak se vydají často na lovecký průzkum. I když je v práci pomalejší než jiní setři a lovecká plemena, jeho výhoda je v jeho všestrannosti. Přesto, že je v dnešní době využíván hlavně jako rodinný společník, potřebuje stále dostatek pohybu a zaměstnání. Proto se hodí spíše do aktivních mladých rodin. Využít lze v oblasti sportovní kynologie a při správném vedení se naučí snad všem dovednostem. Není to však pes hlídací, lidi má rád, i když ze začátku bude mít ke všem zdrženlivý vztah.

Péče
Gordonsetr není nijak zvlášť náročný na péči. Jeho srst je nutno pravidelně kartáčovat a zastřihávat. Zvláště je vhodné věnovat zvýšenou pozornost oblasti uší a zvukovodu, abychom předešly případným vleklým zánětům. O něco náročnější než na péči o srst je náročný na pohyb a zaměstnání. Hodí se spíše k aktivním lidem, kteří se nebojí sednout si na kolo nebo si jít zaběhat. Pokud jste majiteli rozlehlé zahrady, jistě to ocení. Není to však pes do kotce nebo pouze na zahradu. I tak potřebuje změnu v podobě dlouhé procházky. Jelikož má sem tam tendence k útěkům, je nutná pevná a láskyplná výchova