Léto už je tady a přichází s vysokými teplotami a ostrým sluncem. Chránit před horkem byste se měli preventivně a dbát na dostatečnou hydrataci. Myslet byste však měli i na své čtyřnohé členy rodiny, kteří jsou navíc v nevýhodě svou termoregulací. Velká tepla mohou být pro psa velmi nebezpečná. Jak ho preventivně chránit?
Psí termoregulace
Důležité je vědět, že princip ochlazování u psů je velmi odlišný od naší termoregulace. Pokud je nám teplo a organismus se přehřívá, dochází k pocení, které způsobuje účinné ochlazování. Psi však nemají (kromě polštářků na tlapkách) potní žlázy a organismus ochlazují jen s pomocí zrychleného dýchání s vyplazeným jazykem, a to může být v některých případech málo. Zvířata proto mají během horkých dnů větší problém udržet správnou teplotu těla.
Jak preventivně předcházet přehřátí?
Nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě, ani s otevřeným okýnkem. Vyhřátý interiér auta, nedostatek čerstvého vzduchu a tekutin pro něj může být smrtící. Vždy dbejte na to, aby měl pes k dispozici chladnou pitnou vodu. Pokud váš pes prochází výcvikem či s ním chodíte na dlouhé procházky, dopřejte si je spíše brzy ráno či v podvečer. Vybírejte také vhodnou cestu, která nevede po celou dobu na přímém slunci, ale mělo by na ní být dostatek stinných míst. Pokud váš pes miluje pohyb, snažte se jeho aktivitu korigovat a neuhnat ho házením míčku v třiceti stupních. I doma dbejte na to, aby měl pes dostatek vody, čerstvého vzduchu a nezavírejte psa na balkonech.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Do rizikové skupiny ohrožených psů přehřátím patří především mladí, staří či obézní jedinci, zvířata nemocná, s velmi hustou srstí, namáhaná výcvikem, plemena brachycefalická a svalnatí a mohutní psi. U těchto jedinců a plemen dbejte během horkých letních dnů zvýšené obezřetnosti.