Historie
Historie a původ faraonského psa sahá do dob dávno před našim letopočtem, kdy byly historiky objeveny nástěnné malby a pozůstatky psů velmi podobných faraonskému psu. Svou popularitu si získal způsobem lovu, jelikož kromě zraku používal i sluch a čich. I když by se mohlo zdát, že svůj konečný vzhled a popis získal na území Egypta, není tomu tak. Jako plemeno byl převezen na Středomořské ostrovy a na Maltě získal konečnou podobu a standart. Na Maltě také dodnes působí faraonský pes jako lovec a pomocník farmářů. V 60tých letech 20 století bylo plemeno uznáno FCI a od té doby se jeho počty rozšiřují a k vidění je i v naší republice, ale patří spíše k málopočetným plemenům.
Vzhled
Faraonský pes se řadí k psům střední velikosti a v kohoutku dosahuje výšky okolo 60 cm. Váhu standart nestanovuje, ale je důležité, aby pes působil elegantním chrtím dojmem s dobře osvalenou kostrou, která mu umožňuje rychlý a vytrvalý pohyb. Zajímavostí jsou jejich uši, které jsou velmi pohyblivé a při vzrušení postavené. Srst mají lesklou a krátkou se základním tříslovým zbarvením, které může být světlejšího i tmavšího odstínu. V barvě jsou povoleny bílé znaky, které však velmi přesně vymezuje jejich standart. I když bílé znaky na jiných místech nejsou vylučující vadou, jsou dost nežádoucí a chovatelé by měli dbát na to, aby se bílé plochy nevyskytovali ve velké míře.
Povaha
Faraonský pes by měl být ve své podstatě přátelský a inteligentní pes, u kterého je nutno počítat s jeho přirozenými a po staletí zabudovanými loveckými vlohami. Jako kořist považuje cokoli včetně malých zvířat. Proto pokud máte v domácnosti jiná zvířata, měli byste štěně velmi důsledně s ostatními seznámit. Patří také mezi dost dominantní psy, proto je dobré být ostražitý při setkání s jinými psími zástupci. Důležitá je ranná socializace a také návštěvy skupinek přátelských psů ve štěněčím věku. V Evropě je hlavně využívaný jako rodinný pes, k dětem má dobrý vztah, ale k cizím osobám se chová rezervovaně a nedůvěřivě.
Péče
Krátká srst faraonského psa nevyžaduje příliš mnoho péče jak tomu bývá u dlouhosrstých psů. Ovšem i krátké chlupy je potřeba jednou za čas vyčesat gumovým kartáčem, popřípadě přetírat vlhkou hadrou. V zimě, chladném a vlhkém počasí bychom měli chrty chránit vhodným funkčním oblečením, abychom zamezili následným zdravotním problémům. Faraonský pes se hodí spíše do aktivních rodin, které mu mohou nabídnout spoustu pohybu a prostoru. Pozor bychom měli dávat při procházkách venku, kdy se může stát, že jeho lovecký pud bude silnější než jeho výchova. Stejně tak bychom měli zajistit velmi dobře zahradu či jiný oplocený pozemek, protože za svou kořistí umí překonat nejednu vysokou překážku. Pro vybití jeho elánu můžeme zkusit coursing, agility či jinou sportovní aktivitu.