Barzoj

0
2268

Historie

Chrtovití psi se na území Ruska vyskytovali již okolo 9.století. Oproti dnešním barzojům měli však trochu jinou stavbu těla a také delší srst. V průběhu staletí, se do Ruska dostali krátkosrstí lovečtí psi ze Středního východu, kteří byli s ruskými chrtovitými psy křížení. Tímto spojením vznikl jedinečný lovecký pes, který zcela uchvátil aristokratickou ruskou společnost. Počátky vzniku plemene se odhadují na dobu okolo 16. století a  největšího rozmachu dosáhlo v 18-19.století, kdy se také zcela ustálila jeho podoba.

Vzhled

Barzoj je velmi impozantní, vysoký a štíhlý pes. V kohoutku dosahují výšky okolo 78cm a váhově se pohybují okolo 40kg. Váha se odvíjí nejen od celkové kohoutkové výšky, ale také dle pohlaví, kdy feny bývají jemnější a drobnější než psi. Zvláštností stavby jeho těla je mírné prohnutí hřbetu do oblouku. Na první dojem nepůsobí barzoj jako hromada svalů, ale má velmi dobře vyvinuty svaly zadních končetin. Hlava je k poměru těla relativně malá, velmi úzká a dlouhým čenichem. Hlavu doplňují velké mandlové oči a volně položené a dobře porostlé uši. Celkově zanechává barzoj dojem harmonického a elegantního psa.

Srst barzojů je na dotek hebká a hladká. Měla by vždy tvořit jemné kadeře a okolo krku se vytváří hustější vlnitá srst, která jim dodává ještě aristokratičtější vzhled. O něco delší srst mají na hrudníku, nohou a  ocasu, kde vytváří prapory. Barevná škála je docela pestrá a většinou mají psi bílý podklad kombinovaný nejčastěji se zlatou, červenou nebo černou. Barvy, které jsou však vylučující je čokoládově hnědá, modrá a jakékoli jiné jejich odstíny.

 Povaha

Stejně jako navenek působí klidným a aristokratickým dojmem, je takový i uvnitř. Vyrovnaný s oddanou láskou ke svému majiteli. K životu potřebuje hodně pozornosti a milého chování od svého majitele, je velmi citlivý na domácí náladu, proto se nejlépe cítí mezi klidnými lidmi, kteří jsou vyrovnaní a hned je něco nevyvede z míry. K cizím lidem se chová poněkud nedůvěřivě až odtažitě. K dětem se však chová velmi láskyplně a dokáže si s nimi dlouhé hodiny trpělivě hrát. Důležité je však znát povahu daného jedince a dbát na bezpečnostní pravidla i u sebehodnějšího psa. Barzoj nechce obvykle být středem pozornosti ani dominantním psem.

V jeho povaze je silně zakořeněná lovecká povaha, proto jakmile uvidí běžící zvěř, rychle se za ní vydá. Což může být problém ve městech, kde může pronásledovat auta a cyklisty.

Péče

I když se jedná o velkého psa, není tolik náročný na prostor. Není potřeba nijak zvláštní vyběhávání a nemá ani přebytek energie. Ale i přesto má určitou potřebu pohybu, která by měla být každodenní a hlavně dostatečná. Ovšem nemá rád pouze bezduché běhání, potřebuje i trochu zábavy. Srst není nijak náročná na úpravu, stačí jednou týdně pořádně pročesat a  vykartáčovat. Na výchovu nejsou nároční, ale je potřeba vyrovnaný a klidný majitel, který se chová ke psu láskyplně. Důležitá je kvalitní strava, zvláště ve štěněcím věku. Pozor bychom si měli dát na rizika torze žaludku, které se u  barzojů mohou vyskytnout.