Během letních měsíců jsou vaši pejskové vystaveni velkému teplu, slunečním paprskům a jejich termoregulace si v rizikových situacích nezvládá poradit. Nezavírejte svého psa v autě, nevystavujte ho dlouhodobému pobytu na přímém slunci či nadměrné fyzické zátěži. Může u něj dojít k přehřátí, které je pro jeho zdraví nesmírně nebezpečné.
Jak poznat, že je pes přehřátý?
Hypertemie, tak se odborně nazývá přehřátí, velmi závažný stav, který může u psa skončit i smrtí. Důležité je včasné rozpoznání příznaků a zahájení léčby. Přehřátého psa poznáte podle toho, že pes velmi rychle a usilovně dýchá, poznáte na něm, že ho dýchání stojí velké úsilí. Zkontrolujte sliznice pysků, které budou suché, také mívají suchý horký čenich, v horším stádiu dochází ke slinění, červenání dásní, jazyka a sliznice. Pes má zarudlé spojivky, vyvalené oči a vyplazený jazyk. Mění se i jeho chování, je neklidný, nervózní, poté dezorientovaný se skelným pohledem. Snižuje se aktivita a pes je apatický. V tu chvíli začíná jít o život, podobně když začíná zvracení, musíte rychle zasáhnout a psa zachránit.
Jak psovi pomoci?
Udržte si chladnou hlavu, nepanikařte a psa ochlazujte postupně! Nikdy ne rychle! Tím byste mohli psovi ještě více ublížit. Nejdříve začněte tím, že zastavíte veškerou aktivitu psa, položte ho na stinné místo, kde je chlad (studená dlažba). Nikdy, opravdu nikdy neházejte psa do vody, nesprchujte a nepolévejte studenou vodou! Ochlazování musí být postupné, začít můžete tlapkami, které můžete chladit ledem. Namočte pejskovi břicho, třísla, krk a hlavu. Dopřejte mu proudící vzduch, ovívejte ho. Pokud pes reaguje můžete mu po malých dávkách nabízet vodu (ne ledovou!). Myslete na to, že nejdříve musíte psa stabilizovat a až poté převážet. Transport v horkém autě by mu totiž mohl dát pěkně zabrat. Po poskytnutí první pomoci můžete psa dopravit k veterináři, který posoudí jeho stav a provede vyšetření a nastaví komplexní léčbu.