Papillon

0
3886

Historie

I přesto, že se nikdy netěšil velké oblibě, jedná se o velmi starobylé plemeno. Jeho podobizny je možno spatřit již na obrazech z 12 století, ovšem jeho přesný původ je opředen tajemstvím. Byl chován jako společenský psík vyšších společenských kruhů. Mezi jeho majitele patřila například Marie Antoinetta nebo Marie Terezie. Jeho sláva rostla a klesala spolu se slávou šlechty, proto byly jeho stavy dost kolísající a nejisté. Po druhé světové válce se jeho počty ustálily a konečně nacházel své obdivovatele i mimo vyšší společenské kruhy.

Vzhled

Papillon patří mezi malé psy a v kohoutku dosahuje výšky okolo 28cm. Stejně jako se pyšní malou výškou, patří i do malé váhové kategorie. Hmotnostně se pohybuje od 2 do 5 kg, váha záleží jak na pohlaví tak výšce daného jedince. Celková stavba těla je spíše kvadratická s mírně vtaženým břichem. Co je pro papillona typické, je jeho hlava s velmi štíhlým čumáčkem a velkými postavenými a dobře osrstěnými chlupy. Spatřit můžeme také zástupce s ušima převislýma, který se pak nazývá phaléne. Častěji se však setkáváme s pejsky, kteří mají uši postavené.

Srst papillona je dlouhá, hebká a hladká. Srst není po celém těle stejně dlouhá a o něco delší je na krku, hrudníku a zadních končetinách. Co se týče barev, můžeme se setkat s jakoukoli kombinací, důležité však je, aby měla bílý základ.

ovaha

Papillon byl od začátku chován jako společenský psík a  společnost ke svému životu velmi potřebuje. Je hravý, inteligentní a veselý. I  přes svou malou velikost vyniká obratností a spoustou energie. Takže se hodí i  pro sportovně založené lidi. Není to pejsek, který se spokojí s celodenním nicneděláním někde na polštářku. Miluje děti a je schopen s nimi strávit dlouhé hodiny hraním. Ovšem i přesto, že je maličký, je potřeba být přítomen při jeho hře s dětmi. Stejně jako děti a lidi miluje papillon i jiné psy. Ovšem vždy je potřeba brát úvahu jeho malou a drobnou postavu. Při hře s mohutnými psy snadno dojde ke zranění. Ale jeho socializace je potřeba, aby se z něj stal vyrovnaný a přátelský pes nejen vůči lidem, ale i jiným psům. Jak se říká, všeho s mírou. Velmi rád se učí novým věcem a sport pro něj stvořený může být například agility. Při výchově je však potřeba myslet na jeho citlivou povahu a  také na to, že pes je odrazem naší výchovy. Proto je potřeba laskavá a  vyrovnaný výchova, bez hrubého či nervózního zacházení.

Péče

Péče o papillona není nijak zvlášť náročná. Jeho dlouhá srst vyžaduje více péče, než u krátkosrstých plemen. Stačí však dvakrát týdně vyčesat a vykartáčovat. Nepotřebuje příliš zastřihávat, pouze je potřeba věnovat pozornost srsti mezi tlapkami. Pokud se příliš ušpiní, pak v chladnějších dnech raději po koupeli srst vyfénujeme, aby psík neprochladl.

Důležité je věnovat pozornost jeho stravě a výživě. Jako malý pejsek nepotřebuje příliš velkou dávku krmiva, ale o to kvalitnější. Pozor bychom si měli dát i na přílišné překrmování nejen granulemi, ale také pamlsky nebo našim jídlem. Obezita může způsobit mnoho zdravotních problémů.

Pozornost je potřeba věnovat také jeho končetinám. Stejně jako mnohá další malá a trpasličí plemena, trpí i papillon na problémy s čéškou a jinými klouby. Proto pokud chceme s pejskem provozovat agility či jiné náročné sporty na klouby, je vhodné začínat opatrně a v prvním roce se vyvarovat velkému skákání.