Obojky

0
1501

Minimálně jeden obojek by měl vlastnit každý pes. A to nejen z důvodu vodění na vodítku, ale také proto, že na něm nosí známku, ať už městskou či se svým jménem a telefonním číslem.

V dnešní době se obojek nestává pouhou nutností, ale čím dál častěji plní také funkci módní. Často vyjadřují jednak styl a povahu majitele, ale také povahu samotného psa. Někdy se dá podle barvy obojku a  vodítka na dálku zjistit, zda se k vám blíží pes či fena.

V materiálech se setkáváme s čím dál více druhy a  vzory. Můžeme potkat psy s obojky koženými, kovovými nebo nejčastěji látkovými, na kterých lze také vymyslet nejvíce vzorů, šířek a zapínání. Není také pravidlem, že jeden pes, rovná se jeden obojek. Obojky lze snadno střídat, a to klidně dle aktuální nálady nebo podle různé funkčnosti. Obojky se čím dál častěji stávají módní záležitosti psů i jejich majitelů.

V poslední době se do módy dostávají tzv. chrtí obojky neboli martingale.  I přesto, že se jedna o obojky, které byly navrženy speciálně pro chrty, čím dál častěji je využívají i  majitelé jiných plemen. Nejen že na krku psa působí přímo úchvatně a dodávají na eleganci, ale také se jedná o velmi funkční a výchovné obojky.  Jinými slovy se jim také dá říkat obojky polostahovací, což znamená, že při tahu psa se mírně stáhnou, ale ne natolik, aby mu ubíraly na komfortu nebo jej nezvykle moc škrtily. I když by se zdálo, že z obojku se dá snadno vyvléct, opět tomu tak není. Při každém tahu se martingale, zmenší těsně pod obvod krku psa a tím zabrání, že se pes z obojku protitahem vyvlékne. Jelikož musí obojek velmi dobře sednout, je vždy dobré buď dobře změřit obvod krku a hlavy psa, popřípadě obojek důkladně vyzkoušet. Další velkou výhodou je jejich šířka, která poskytuje maximální komfort.

Také nejí již problém každý obojek doplnit vodítkem ve stejném designu a provedení. Což se týká hlavně obojků látkových.  Obojky a vodítka již nejsou záležitostí pouze psů a lze je spatřit také na kočkách, fretkách, králících a hlodavcích. Tam se spíše než klasický obojek používají postrojky,ze kterých se zvíře nemá šanci vysmeknout, a také jsou pro tak drobná zvířata pohodlnější. I zde se můžeme čím dál častěji setkávat s různou paletou barev, vzorů a tvarů.

Při výběru a nákupu obojku je vždy důležité pořádně a  důkladně obojek zkusit. Měl by být nejen krásný ale také dostatečně funkční, aby se do krku nezařezával, byl volně ložený na krku, ale aby se také z něj pes nemohl jednoduše vysmeknout. Jednodušeji řečeno, správný obojek by měl být nejen krásný, ale hlavně účinný, funkční a zvířeti poskytovat maximální komfort.