Proč nemít psa při venčení stále na vodítku?

0
1975

Máte pejska a při venčení jej máte stále jen na vodítku? O pořízení psa teprve přemýšlíte? Pravdou je, že psi, kteří jsou po celý svůj život upoutání k vodítku nejen trpí, ale chybí jim dostatečná socializace a mohou být ze strachu agresivními.

Rozhoduje strach

Po celou dobu venčení mívají pejsky většinou starší lidé, kteří se bojí, aby jim pes neutekl nebo se dostal blíže k jinému psu. Jaký má nakonec venčení smysl, když je pes stále upoután na vodítko? Venku si trochu začuchá, vyprázdní se, ale nevyběhá se, nepotká s jinými psy, ani se neunaví?

Důsledky

Důsledkem může být nejen psí deprese a smutek, ale také nedostatečná socializace a také to, že si pejsek život pořádně neužije. Sami jistě znáte ten pocit, jak se cítíte po dlouhé procházce či sportovní aktivitě, příjemně unavení, ale šťastní, jelikož se vám do těla vyplavuje endorfin. To samé zažívá i pejsek po pravidelném běhání venku. Pokud se také pes nedostává do dostatečného kontaktu s ostatními psy už odmalička, může mít po celý život problémy s ostatními psy, jelikož byla podceněna jeho socializace.

Jak to změnit?

Řešením je bezesporu psí výchova a čas, který psovi věnujete. Pokud se mu budete věnovat a učit jej už ve štěněcím věku, můžete se v jeho dospělosti vyhnout mnoha problémům. Stačí, když psa naučíte povel „ke mně“ a „u nohy“, „sedni“ či „zůstaň“ už jsou povely navíc, které se vám také mohou hodit, ale nejsou tak důležité. Samozřejmě, že u silnice či na frekventovaných cestách budete mít psa na vodítku, ale na procházkách ho pravidelně učte základním povelům a pouštějte jej z vodítka. Samozřejmě, že vám pes bude ze začátku občas utíkat k jiným pejskům, ale dostane se tak do styku s jinými psy a zvykne si na ně. Naučí se tak také, že nemá k jiným psům chodit. Dopřejte svému psovi výběh a radostný život bez vodítka.