Přes podzim a především zimu bychom měli, podobně jako sobě, věnovat našim čtyřnohým členům rodiny zvýšenou pozornost. Stejně jako my, i pes může celkem lehce nastydnout. Samozřejmě vždy záleží na tom, jaké plemeno vlastníte či jak starého psa. Chraňte svého pejska, zvláště pokud patří do rizikové skupiny, již preventivně.
Psí nachlazení
Nachlazení u psů je v mnohém podobnému tomu našemu. Přichází dýchacích cest, kašel, výtok z očí, únava, někdy se dostavuje také zápach z tlamy. Jedná-li se o běžné nastydnutí, tedy onemocnění virového původu, měli byste zvířeti podávat vitaminové doplňky a dbát na správný stravovací a pitný režim. V případě nachlazení je nutné hlídat i tělesnou teplotu. Nachlazený pes si také zaslouží častější krátké procházky než dlouhé vyčerpávající túry. V případě, že psa trápí jen výtok z nosu a očí, ale žádná teplota a stravu přijímá naprosto běžně, není potřeba ihned předepisovat antibiotika.
Když se dostaví komplikace
Obyčejné nachlazení se však může rychle zkomplikovat bakteriální infekcí, například k angíně. Pokud se stav vašeho psa zhoršuje, vždy je lepší navštívit veterináře, který může vyšetřit plíce, zhodnotit teplotu a zvíře si prohlédnout.
Nutná prevence
Nemoci je vždy lepší preventivně předcházet než se s ní následně zbytečně trápit. Přes zimu proto volte kratší procházky, které budou aktivní, aby pes neprochladl. Krátkosrstým plemenům a menším pejskům je vhodné pořídit zimní obleček, který ho ochrání před zimou a prochladnutím od země. Pejskům je možné zakoupit také psí botičky, které je chrání před zledovatělým povrchem a solí, která tlapky vysouší a kůže na nich praská. Možné je zvolit i vakcinaci, o které vás blíže informuje zvěrolékař. Pozor by si měli dávat také majitelé štěňátek a starších psů.