Psincový kašel

0
2120

Je to onemocnění vysoce nakažlivé, které probíhá velmi akutně a u psa je postižena dutina nosní, hrtan, hltan, průdušnice a pokud se začáteční stádia přehlédnou, můžou být postiženy i plíce. Většinou se vyskytuje hlavně v období podzimu a jara, kdy je velmi časté kolísání teplo a vlhké či studené počasí.

Co způsobuje psincový kašel?
Na tuto otázku ještě není zcela známá odpověď, jelikož faktory mající vliv na onemocnění jsou různorodé a ne všichni psi se nakazí stejně. Mezi infekční původce schopné vyvolat psinocový kašel jsou řazeny viry a bakterie parainfluenzy 2, psí adenovirus, Bordetella bronchiseptica či Stupci z rodu Mycoplasma. Tento výčet však není definitivní a roli mohou hrát i mnohé jiné viry či bakterie. Podstatou je, že onemocnění nevyvolává pouze jeden infekční původce, ale musí jich působit několik najednou a mít současně příhodné podmínky jako jsou velké skupiny psů, vlhké a chladnější počasí střídající se s oteplením a současně trochu oslabený imunitní systém zvířete. Pokud by to chtěl člověk srovnat se sebou, je to stejné jako s naší chřipkou, ne každý ji vždy dostane a ne u každého probíhá stejně. Tak je to i s psincovým kašlem.

Jak se projevuje?
Projevy kašle mohou být od mírného snížení výkonnosti až po záchvatovitý dávivý kašel. Projevy vesměs závisí na věku a imunitním stavu zvířete. Hůře jsou na tom jedinci mladí a na druhé straně také staří. Pes začne mírně pokašlávat, zprvu jen po běhání či jiné fyzicky náročnější činnosti, následně může začít vytékat výtok z nosu nebo může částečně vykašlat nějaký hlen, což je často zaměňováno za zvracení. Pes začíná více polehávat, nemá chuť k jídlu a celkově se cítí tak nějak ne „ve své kůži“. Pokud se infekce zkomplikuje, může se průběh zhoršit až na velmi ztížené dýchání, kdy už se infekce přesunula do plic.

Jak léčit?
Pokud se jedná o slabší infekci a pes má dobrý imunitní systém, je dobře živen, má možnost odpočívat v přiměřeném prostředí, pak infekce velmi často sama odezní během týdne až 14ti dnů. Dobré je podpořit léčbu podáváním například jitrocelového sirupu (přiměřené množství) či jiného léčiva na tlumení kašle (poradí veterinární lékař). Pokud jsou projevy jen mírné, není důvod k používání antibiotik. Pokud však již má pes velmi silné projevy kašle až dávení, je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který si psa nejen vyšetří, ale rozhodne pro něj i nejúčinnější léčbu.
 

Prevence?
Samotná léčba však nebude úspěšná, pokud se do ní nezapojí i část prevence. V době zvýšeného výskytu onemocnění je vhodné se vyhýbat „psím srazům“, výstavám či jiné větší koncentraci psů, aby se onemocnění nejen nepřenášelo, ale hlavně, abyste jej pak sami nechytili znovu. Samozřejmě jakmile skončí důvody k obavám, opět se můžete houfně scházet se svými psími kamarády.
Další prevencí je psa v chladnějším a deštivějším počasí udržovat v suchu a dávat pozor, aby neprochladl.

Další možností prevence je aplikace vakcín proti psincovému kašli. Jejich účinnost však nemusí být zrovna u vašeho psa stoprocentní, vzhledem k výše vyjmenovaným možným původcům a jejich kombinacím. Ale pokud váš pes onemocní i přes vakcinaci, pak se projevy onemocnění sníží na možné minimum a vyhnete se možné kombinaci těžkého zánětu plic.