Sekavec příčnopásý – Pangio kuhlii

0
3130

Sekavec příčnopásý patří do čeledí Cobitidae (sekavcovití) a jeho původní domovinou je jihovýchodní Asie (Malajsie, Thajsko, Bengálsko,…). Jedná se o mírumilovnou rybu, které je vhodná do společného akvária spolu s dalšími klidnými rybami. Vyskytuje se především při dně akvária a má rád různé skrýše a hustší rostliny, ve kterých se může ukrývat. Je možno jej chovat nejen jednotlivě, ale i v hejnu počítajíc několik jedinců. Pak můžete pozorovat, jak se navzájem proplétají při plutí a vytváří jakési „hadí klubko“.

Velikost dospělého sekavce se pohybuje kolem 10 cm, záleží však, tak jako u jiných ryb, na velikosti akvária a prostoru. Jeho dlouhé hadovité tělo je pokryto drobnými šupinkami, které budí dojem hladké kůže. Základní barva těla je jasně žlutá a přes hřbet na boky vedou pravidelné tmavě hnědé pruhy. Ploutve jsou vyvinuty velmi málo, výrazněji v podstatě pouze ocasní. Charakteristické jsou pro něj tři páry vousů umístěné na okraji tlamy, které jsou obzvláště typické pro ryby dna. I když se jedná o velmi citlivou rybku, co se týče čistoty vody, při správném a dobrém chovu se dožívají věku až 6 let. Rozdíl v pohlaví není nijak zvláště patrný a pomoci by nám u dospělých rybek mohla jejich velikost, kdy smeček je o něco menší a štíhlejší než samička, ovšem rozlišení je spíše již v oku odborníka a začátečníku může takový rozdíl snadno uniknout.

Sekavci jsou ryby, které mají rády přítmí, a proto jsou aktivnější za šera a v noci, což ale neznamená, že je nelze spatřit i ve dne. Vzhledem k tomu, že rádi ryjí v písku, je dobré volit substrát jemnější a dávat přednost oblázkům před ostrým štěrkem, aby nedošlo ke zranění. Také je vhodné akvárium vybavit různými úkryty a věcmi na proplouvání, které vašeho sekavce zaručeně nadchnou. Optimální teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 22- 28°C a hlavně by neměla během dne prudce kolísat. ph vody by se mělo pohybovat v neutrálním rozmezí, což je pH kolem 7 a hlavně byste si měli dávat pozor na různé chemikálie, obzvláště měď, na kterou jsou sekavci velmi citliví. Jelikož se jedná o ryby, které se dokážou velmi rychle vyplašit, je vhodné nádrž zabezpečit proti vyskočení a opravdu si dát pozor i na drobné škvírky, kterými by se mohli protáhnout. Stejně tak byste si měli dávat pozor při jejich odlovování a přesunu do jiných nádrží, aby vám nevyskočili ze síťky.

Sekavec se řadí mezi všežravé ryby a velmi vhodné pro krmení jsou jak komerčně vyráběné tablety pro ryby dna, tak živé krmivo. Živé krmivo je u většiny z nich oblíbenější a vyhledávanější, zvláště pak mohou-li zapojit své přirozené vyhledávání v jemnějším substrátu na dně. Záleží však také na tom, zda se vám podaří živé krmivo sehnat, alternativou může být krmivo mražené.