Slepice

0
4166

V poslední době se stává chov slepic opět znovu oblíbeným a perspektivním. Neplatí už ale, že každá domácnost má slepice, slepice se stávají zájmovými a hobby zvířaty. Ovšem někde stále převažují jako zvířata chovaná hlavně pro užitek. Také výběr slepic je velmi pestrý a rozmanitý, v dnešní době jsou již vyšlechtěna plemena vhodná speciálně pro krmení z ruky, nelétavé či mini slepičky. Základní dělení je na plemena nosná, masná, kombinovaná, bojovná a okrasná.
Samozřejmě by při jejich chovu měly být dodržovány určité zásady chovu a neměly by se pořizovat bez rozmyslu. Dodržování veterinárních a hygienických opatření by mělo být samozřejmostí a kvalitní chovatel, od kterého si slepičky nebo spíše kuřice (tj. slepice, která ještě nesnášela vejce) kupujete by vás měl poučit o správném chovu.

V zásadě platí, že velikost a počet slepic by se měl odrážet i ve velikosti prostoru, na kterém jsou chovány. Pro jednu slepici by to mělo být minimálně kolem 750 cm2, ale samozřejmě čím větší tím lepší. Dobré je také kurník udělat trochu estetický, aby současně zapadal do prostředí, ve kterém stojí. Ke každému kurníku by měl být i odpovídající výběh. Mezi základní vybavení patří napáječky, krmítka, hřadla a hnízda, přičemž je vhodné, aby bylo veškeré vybavení včetně celého kurníku s výběhem snadno dezinfikovatelné. Napáječky a krmítka by měly být navíc kryté z důvodu možné kontaminace a zároveň snadno čistitelné.
Výběh by měl být nejlépe ohraničený a měl by obsahovat místa s trávou i s možností na popelní. Také by měl v sobě spojovat jak místo na slunci, tak možnost se před sluncem a nepřízní počasí ukrýt. Zcela oplocené výběhy jsou vhodné i jako ochrana před nalétáváním drobných ptáků, kteří mohou zanést do hejna infekci, a také proti dravcům a šelmám, kteří mohou slepice i zlikvidovat.

Nejlépe je vždy naskladňovat stejně starou skupinu kuřic do nového prostoru. Pokud naskladňujete již po předešlé várce, je vhodnější jako prevence před chorobami vše řádně zdezinfikovat. Není nutné, aby byl v hejnu kohout, pokud nemáte zájem odchovávat kuřátka, jeho roli zastane nejsilnější slepice. Spíše by se měl chov kohouta zvážit, pokud máte malé dítě nebo starší osobu v domácnosti. Velmi často se totiž stává, že kohouti po určitém věku se stávají agresivními a mohou velmi nebezpečně zraňovat. Pokud přidáváte slepice do již zaběhlého hejna, je lepší přidávat v noci a více kusů. Ovšem ani tak se vám nemusí podařit zabránit vzájemným, někdy i smrtelným, soubojům.

Jako krmivo pro slepice lze použít již hotovou směs pro nosnice v drobnochovu, která by měla obsahovat vše potřebné pro jejich zdravý růst a vývoj. V létě je možné přilepšovat slepicím řezanými kopřivami, pampeliškou či vojtěškou. Pozor by se však mělo dát na zapařené krmivo. Stejně tak lze slepicím podávat i zbytky, jako jsou tvrdé rohlíky a nebo vařené nesolené brambory. Ovšem mělo by se dbát také na jejich kvalitu, obzvláště co se týká plísní a kvašení, což může způsobovat zdravotní problémy, zvláště tzv. měkké vole.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv chov slepic, vždy je nejlepší kontaktovat chovatele, který by vám měl do začátku pomoci i se základními otázkami ohledně jejich chovu. Také je dobré předem prostudovat a nejlépe nakoupit i publikace týkající se problematiky chovu, které jsou na našem trhu také k dostání.