Akita Inu

0
1383

Historie
Plemeno pochází ze severní části japonského ostrova Honšů a je jedním z nejstarších plemen. Jejich původní využití bylo pro lov zvěře, nebáli se zadržet ani medvěda. Jejich odvaha nebrala konce, uplatnili se však i jako naháněči ryb do sítí. V pozdější době si akitu oblíbili samurajové a císaři, tak se jim dostalo velké úcty, kdy byl chov těchto psů poddaným zakázán a každý pes měl svého vlastního opatrovníka a ošetřovatele. Jelikož zvěře začalo ubývat, začali být psi využívání k psím zápasům a plemeno zaznamenalo citelnou újmu. Naštěstí vlivem evropské kultury od těchto praktik upustili. V naší republice nepatří akity mezi často se vyskytující psy, přesto se jeho chov čím dál tím víc rozšiřuje.

Vzhled
Akita inu je velký a mohutně osvalený pes s kohoutovou výškou sahající až k 67centimetrům. Na hlavě zaujmou mohutně utvářené čelisti a drobné oči mandlového tvaru. Uši jsou poměrně malé trojúhelníkovitého tvaru. Měly by být vzpřímené s mírným nakloněním dopředu. Jejich srst je hrubá, rovná s velmi hustou podsadou. Povolené zbarvení je červené, sezamové, žíhané nebo bílé. U prvních tří barev musí být zřetelná bílá srst na tvářích, čenichu, hrudi, spodní straně trupu a na špičce ocasu.

Povaha
Akity patří mezi inteligentní, ale dost tvrdohlavé. Svého pána zbožňují nade vše na světě a jejich věrnost nemá v psí říši obdoby. Důležité je, aby jeho výchova a výcvik byla vedena laskavou, ale pevnou rukou. S výchovou musíte mít velkou trpělivost a tvrdé tresty na akitu nic nezmůžou. Ba naopak ztratí k vám důvěru. Rozhodně se nejedná o plemeno vhodné pro začínající chovatele. Jsou dost svéhlaví a spoustu úkolů vykonají, až oni sami uznají za vhodné. Psi někdy bývají hodně dominantní oproti jiným samcům, proto je vhodné je docela brzo socializovat. K lidem jsou však přátelští a často jsou využíváni pro canisterapii nebo jako služební psi.

Potřeby 
Důležité je v mladém věku dbát na správný vývoj kostry a kloubů a zbytečně psa nepřetěžovat. I přesto,že již vypadá dospěle, kosti a klouby nejsou ještě zcela utvořeny. Proto je lepší, když se v mládí vyhne častým skokům a chůzím ze schodů a do schodů. Jelikož se jedná o většího psa, je trochu náročnější i na pohyb, proto miluje dlouhé procházky i s nějakou tou zábavou. Zkusit s ním můžete spousty psích sportů od agility přes frisbee. I přes jeho tvrdohlavost bude velmi rád vykonávat spoustu akcí s vámi. Jejich srst sice postrádá klasický psí zápach, ale sem tam potřebuje i ona trochu pravidelné péče. Zbytek je pak již shodný s nároky jiných plemen, jako je kvalitní strava a veterinární prevence.