Výmarský ohař

0
1465

Historie
Původ plemene je, stejně jako u mnoha dalších, zahalen spoustou tajemství a otázek. Lze však říci, že výmarský ohař pochází z evropského kontinentu. Traduje se, že v 19. století byl velkovévodovi výmarskému Karlu Augustovi předveden pes s velmi dobrými loveckými vlastnostmi. Karel August se pak nadále zabýval chovem tohoto ohaře a považoval jej za jednoho z nejlepších loveckých psů. Byl natolik vážený, že jej kromě členů rodiny a příslušníků vybrané aristokracie nemohl vlastnit nikdo jiný. Původně bylo plemeno šlechtěno pro lov jelenů a divočáků. S pozdějším úbytkem vysoké zvěře byli zaměřeni i na spárkatou a pernatou zvěř. Další výjimkou, kterou se lišili od běžných loveckých psů, bylo to, že byli chováni obvykle v psovodově domě. Proto si vytvořili nejen skvělé lovecké vlastnosti, ale i silné pouto k rodině.

Vlastnosti
Mezi základní charakteristiku plemene patří nebojácnost, sebevědomí, svéhlavost a energičnost. Tyto vlastnosti však nejsou vůbec vhodné pro začínající a nezkušené majitele, proto není pro začátečníky příliš vhodným plemenem. I přes velmi silně zakódované lovecké vlastnosti je výjimečný svou společenskou povahou a proto je vždy důležitý úzký kontakt s lidmi. Chov v kotci bez lidské společnosti působí na psa velmi stresově a může vyústit až v poruchy povahy a vlastností. I když jsou v nich lovecké schopnosti po staletí kódována, pro jejich perfektní plnění je důležitý také výcvik. Měl by být veden pevnou ale laskavou rukou, protože pouto majitele a psa je pro práci velmi důležité a důvěru by člověk nikdy neměl ztratit.
S ostatními psy vychází vcelku dobře, ovšem někdy se může stát, že narazíte na dominantního jedince, který se jen tak s každým nepohodne. Vůči své rodině se chová ochranitelsky a brání ji před možným nebezpečím. Vždy je vhodný dohled, pokud jsou u psa přítomny děti.

Vzhled 
Výmarští ohaři mají obvykle zbarvení v odstínech šedi a stříbra, v ideálním případě šedé se stříbrným odstínem a se světlým čenichem a očima. V kohoutku mohou psi dosahovat až 70 cm, feny bývají o něco drobnější. Váhově se pohybují v rozmezí od 25 do 41 kilogramů. Hlava vykazuje jemný a aristokratický vzhled s ušima, které doplňují její krásnou symetrii. Tělo ohaře má být pevně stavěno a hlavně dobře osvaleno.
Jsou známy dvě varianty plemene, dlouhosrstá a krátkosrstá. Krátkosrstá varieta je více rozšířená a má velmi krátkou a hustou srst. Oproti tomu dlouhosrstá varianta má srst dlouhou a měkkou, může přiléhat na tělo a nebo být mírně zvlněná. U krátkosrsté variety je typické, že podsada zcela chybí, u dlouhosrsté se může a nemusí vyskytovat.

Potřeby
Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o plemeno, které potřebuje lidskou společnost. Mít svého pána a být v jeho blízkosti je pro psa velmi důležité a je podstatné i pro správný rozvoj jeho vlastností. Jedná se o velmi chytré a učenlivé plemeno, které je schopno spoustu věcí odkoukat i od jiných psů. Při výcviku se však může projevit jeho tvrdohlavost a energičnost, proto je zapotřebí mít pevnou ruku, ale rozhodně nepoužívat hrubé tresty. Ačkoli se jedná o lovecké plemeno, není lov pro jeho život bezpodmínečně nutný. Svou energii však potřebuje někde vybít, proto jsou pro něj ideální dlouhé procházky, běh a různé hry. Prostě potřebuje hodně pohybu a prostoru, je to pes vhodný pro sportovně založené lidi, kterým nevadí strávit spoustu hodin na čerstvém vzduchu.
Péče o srst je vázána na její typ. Krátkosrstá varianta vyžaduje v podstatě pouze jednou za čas základní prokartáčování, u dlouhosrsté varianty je péče o něco náročnější, ale také nedá mnoho práce.

Pokud hledáte psa, který bude doprovázet váš aktivní a sportovní životní styl a dokážete jej pevně vést a věnovat mu dostatek pozornosti, je pro vás aristokraticky vypadající výmarský ohař tou správnou volbou.